Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Medale dla przyjaciół powiatu łomżyńskiego

- W Kościele bywa tak: jeden w trzech osobach – zażartował biskup łomżyński ks. Stanisław Stefanek TChr, odbierając dla siebie, dla bp. seniora Tadeusza Zawistowskiego i dla bp. pomocniczego Tadeusza Bronakowskiego medale za zasługi dla powiatu łomżyńskiego. Z okazji 10-lecia powiatu łomżyńskiego ponad 100 identycznych medali wręczyli przyjaciołom starosta Krzysztof Kozicki i przewodniczący rady powiatu Stefan Popiołek. Blisko trzygodzinna uroczysta sesja jubileuszowa odbyła się w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Jubileusz rozpoczął się polonezem w barwnych, reprezentacyjnych strojach z okresu Księstwa Warszawskiego, wykonanym przez sześć par Zespołu Pieśni i Tańca Łomża. Stefan Popiołek wygłosił prelekcję historyczną, przytaczając mnóstwo faktów i ciekawostek. Blisko 300 gości na sali dowiedziało się, m.in., że słowo powiat pochodzi od witać, czyli dawniej wiecować. Powiat jako jednostkę podziału administracyjnego wprowadził w XIV wieku król czeski Wacław II, a po nim – Władysław Łokietek. O starostach mówiono wręcz „ramiona królewskie”, tak urosło ich znaczenie względem wojewodów i kasztelanów. Po odzyskaniu niepodległości starostowie podlegali Naczelnikowi Państwa. Powiaty zlikwidowano w 1975 r., gdy powstało 49 województw, przywracając je kolejną reformą administracyjną Polski 1 stycznia 1999 r. Właśnie wtedy odrodził się powiat łomżyński, którego najnowsza dekada przypada w roku 1000-lecia chrześcijaństwa na Ziemi Łomżyńskiej, związanego z misją św. Brunona z Kwerfurtu.
O dziesięcioleciu powiatu opowiedział podczas prezentacji archiwalnych zdjęć na ekranie Krzysztof Kozicki, który jest starostą od 2006 r. (pierwszego starosty Wojciecha Kubraka z nieznanych przyczyn nie było). Przypomniał, że na terenie 1 355 km kw. jest 269 miejscowości,  między którymi istnieje prawie 531 km dróg, z czego ponad 133 km zmodernizowano. Wśród  osiągnięć w wielu dziedzinach wskazał na Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża i Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Starosty dumę budzą także liczne inicjatywy Regionalnego Ośrodka Kultury i Muzeum Przyrody w Drozdowie.

O refleksję nad powiatową samorządnością poprosiliśmy ks. bp. Stanisława Stefanka.
- Samorząd powiatowy jest szkołą życia społecznego, gdyż podstawowe decyzje zapadają na najniższym szczeblu – stwierdził hierarcha. - Władza powiatowa ma rozeznanie potrzeb mieszkańców, wprawę w zaspokajaniu tych potrzeb i umiejętność współpracy z gminami. Krzywdą byłoby, gdyby władza centralna ingerowała w zadania samorządu. Jeżeli decyzje będą iść z góry, „z nadania”, to władza odbierze nam wiarę w społeczeństwo obywatelskie.

Mirosław Robert Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę