Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 19 czerwca 2021 napisz DONOS@

Św. Benedykt

Ten medalik, interesujący mimo ubytków w cienkiej blaszce z brązu, odnalazł archeolog Antoni Smoliński podczas wykopalisk w 2003 r. na Wzgórzu św. Wawrzyńca w Starej Łomży. Bardzo popularne od XVII w. medaliki św. Benedykta występowały w kilku odmianach. W tym przypadku w oryginalnym kształcie, z powtórzonym zarysem krzyża św. Benedykta. Na odwrocie półpostać pustelnika okrywana peleryną, a w całość wpisana modlitwa w formie inicjałów. Medaliki św. Benedykta były chętnie noszone przez wszystkie warstwy społeczne, ufano, że chronią przed złymi mocami a zwłaszcza wszelkimi zarazami, stąd treść wspólna z modlitwą karawaki. Medaliki św. Benedykta - patrona dobrej śmierci i zmarłych, znacznie częściej znajdowano wewnątrz kościołów, co wynika z wyższego statusu majątkowego osób tam pochowanych. Te drobne pamiątki, najczęściej pochodzące z pielgrzymek i podróży, istniejące na pograniczu różnych nauk w tym etnografii, historii sztuki, religioznawstwa, od niedawna są bardziej doceniane przez archeologów...Postać św. Benedykta jest szczególnie złączona z naszym losem: właśnie On założył w roku 529 klasztor na Monte Cassino, miejscu zroszonym krwią tak wielu naszych żołnierzy z II Wojny Światowej...Jak pamiętamy, wg modlitwy Święty chroni dobro na granicy czasów, gdy nadchodzi kres dawnego porządku, gdy zbliża się nieznane...a że świat znowu ogarnia zamęt i kłamstwo, dla wielu z nas jest ważne, by jego postać zmuszała do refleksji...

Bolesław Deptuła
śr, 13 maja 2009 10:53
Data ostatniej edycji: cz, 14 maja 2009 10:59:06

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę