Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Jak i na czym zarabiają radni Łomży

Jan Chojnowski, to radny Łomży, który w ubiegłym roku zarobił najwięcej – ponad ćwierć miliona złotych. Ponad 200 tys złotych zarobił radny Janusz Nowakowski, a trzeci na tej liście może być Zbigniew Lipski – ok. 185 tys zł, przy czym w oświadczeniu majątkowym podał dochody osiągnięte wspólnie z żoną. Na drugim końcu tej statystyki jest radny Mariusz Chrzanowskich, który przez cały 2008 rok „zarobił” niespełna 12 tys zł, czyli tyle ile dostał za bycie radnym (dieta).

To ile poszczególni radni Łomży zarobili w ubiegłym roku można sprawdzić w BIP. Zgodnie z prawem samorządowcy – w tym radni, ale także prezydent, jego zastępcy, kierownicy wydziałów ratusza i jednostek organizacyjnych itp. - do końca kwietnia każdego roku, muszą składać oświadczenia majątkowe, które następnie są publikowane w internecie. W Łomży ich publikację rozpoczęto od oświadczeń radnych. Jak podkreśla Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miasta, wszyscy radni złożyli je w terminie. Na stronach BIP  opublikowano prawie wszystkie – brakuje tylko oświadczenia przewodniczącego Grzymały, które – jak sam zainteresowany wyjaśnia - składane jest do wojewody podlaskiego i dopiero po odbywającej się tam weryfikacji, wraca do Łomży aby zostać opublikowane.

Oto trójka radnych, którzy w ubiegłym roku zarobili najwięcej:

Jan Chojnowski to jeden z nielicznych przedsiębiorców zasiadających w łomżyńskim samorządzie.  I to właśnie dzięki firmie zarobił najwięcej. Jak podaje w oświadczeniu majątkowym z tytułu prowadzenia Przedsiębiorstwa Budowlano-Handlowego uzyskał w ubiegłym roku przychód ponad 2 mln zł, i dochód w wysokości 200 tys zł. Przedsiębiorca zarobił także na wynajmie lokali – 45 tys zł, na gospodarstwie rolnym – 15 tys zł – wraz z dopłatami z AriMR. Na jego ubiegłoroczny dochód składa się także to co dostał z kasy miasta za bycie radnym - dieta wysokości nieco ponad 10 tys zł.

Drugi w kolejce pod względem wysokości zarobków rady Janusz Nowakowski, choć pracuje w należącym do samorządu Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji, najwięcej zyskał na prowadzeniu usług „projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego”. Jego ubiegłoroczny dochód z tej działalności wyniósł ponad 137 tys zł. Do tego trzeba doliczyć to co zarobił w MPK – 53 tys zł, niemal 15 tys zł z tytułu diety radnego i 1600 zł innych dochodów.

Trzeci w tej hierarchii może być Zbigniew Lipski – prezes SM „Perspektywa”. Niestety dokładnie stwierdzić tego nie sposób, bo w swoim oświadczeniu majątkowym podał, że ubiegłoroczne „osiągnięte dochody wspólnie z żoną PIT-37” – wyniosły 169 tys 573 zł. Do tego  Lipski  uzyskał także 8317 zł z tytułu diety radnego i 6258 zł jako łączne dochody z Towarzystw Ubezpieczeniowych Filar i Unika.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę