Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Umbo

Każdemu może przydarzyć się niespodziewane odkrycie, każdy może natknąć się np. przy kopaniu ogródka na tak dziwnie wyglądające przedmioty. To umbo - średnicy ok. 14 cm - metalowe wzmocnienie drewnianych tarcz. Znalezione pod Łomżą efektowne okazy, pochodzą z II wieku.. Pełniły nie tylko funkcję ochronną, czego dowodzi zachowany w starożytnych źródłach opis pojedynku dowódcy Rzymian Titusa Manliusa w bitwie pod Anienum (360 lat przed Chrystusem ). Z przekazu wynika, że Rzymianin podczas pojedynku uderzał swoją tarczą wojownika celtyckiego, wytrącał go z równowagi, a gdy ten osłabiony kolejnym uderzeniem tarczy odsłonił się aby utrzymać równowagę, Manlius zatopił krótki miecz w jego piersi... Ponieważ dla naszej, tak odległej  przeszłości brak źródeł pisanych, poznamy ją tylko pod jednym warunkiem: gdy wydobycie  przypadkowych znalezisk powierzymy konserwatorom zabytków, muzealnikom - to ich praca poszerza i uzupełnia naszą wiedzę. Ziemia jest  nazywana nieznaną Księgą, z której łatwo nierozważnie wyrwać i zniszczyć kolejne kartki. To ciemna strona rozwoju tzw. cywilizacji, gdy liczy się tylko pogoń za pieniądzem a zbyt szybko ubywa wiarygodnych miejsc do naukowych badań. Chociaż przepisy mówią jasno, że ochronie zabytków należy podporządkować wszelkie prace budowlane - prawo pozostanie martwą literą bez odpowiedzialnych ludzi, świadomych łatwości zniszczenia naszego wspólnego dobra...Tu każdy przypadkowy świadek może unieśmiertelnić swoje nazwisko, wziąć udział w niezwykłej przygodzie - pod warunkiem, że  zabezpieczy miejsce przypadkowego znaleziska. Bo ważny jest kontekst, który z odsłoniętej ziemi potrafi odczytać tylko fachowiec - archeolog.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę