poniedziałek, 21 października 2019 napisz DONOS@

Po torach z Łomży do Białegostoku i Warszawy

- Jeszcze w tym roku z Łomży mogą odjeżdżać szynobusy – twierdzi Tomasz Strapagiel prezes Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych. - Technicznie jest to możliwe. Większym problemem mogą być finanse, ale wszystko zależy od chęci i decyzji samorządowców – dodaje. W przyszłym tygodniu w Łomży ma odbyć się spotkanie podczas którego zostaną przedstawione założenia na jakich kolej pasażerska może do miasta powrócić.

Szynobus fot. wrotapodlasia.pl
Szynobus fot. wrotapodlasia.pl

Jak przekonuje Tomasz Strapagiel linia kolejowa Śniadowo – Łapy jest w należytym stanie technicznym. Większe problemy są z odcinkami trasy z Łomży do Śniadowa i ze Śniadowo do Ostrołęki, niemniej i one nadają się do tego aby szynobusy zaczęły po nich jeździć.
- Podczas spotkania my będziemy prezentować możliwość uruchomienia tych przewozów – mówi prezes Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych.
W planach Stowarzyszenia jest przywrócenie kolejowego ruchu na liniach: Ostrołęka - Białystok, Łomża – Warszawa i Łomża - Białystok.
Mimo że przynajmniej na części trasy stan techniczny torów pozostawia wiele do życzenia, to według ocen ekspertów przejazd szynobusem z Łomży do Białegostoku cenowo i czasowo mógłby  być konkurencyjny wobec autobusów, czy nawet samochodów prywatnych.
- Oczywiście nie ma mowy o pociągach. Transport pasażerski musiałby opierać się o szynobusy, które w eksploatacji są znacznie tańsze – mówi Strapagiel.
O przywrócenie transportu kolejowego w regionie szczególnie mocno zabiega wójt Sokół Józef Zajkowski. To dzięki jego staraniom w marcu 2007 roku kolej przywróciła ruch na trasie Łapy – Sokoły.  Od tamtej pory wójt pomysłem pociągnięcia trasy kolejowej dalej – do Łomży i Ostrołęki zaraża innych samorządowców. Zgodnie z pomysłem na przywrócenie kolej Łomży kolei to właśnie lokalne samorządy miałyby przejąć od PKP torowiska. Dużo do powiedzenia i zrobienia miałby także samorząd województwa, który zgodnie z prawem dofinansowuje kolejowe przewozy regionalne.
- Jeżeli będzie chęć i decyzja samorządowców 14 grudnia 2009 roku kolej ruszy z Łomży – mówi Strapagiel. - Na Dolnym Śląsku podległą marszałkowi spółkę Koleje Dolnośląskie S.A. założyłem w pół roku, teraz też może to się udać – dodaje prezes Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych


 
190904015236.gif
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę