Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 maja 2024 napisz DONOS@

Po torach z Łomży do Białegostoku i Warszawy

Główne zdjęcie
Szynobus fot. wrotapodlasia.pl

- Jeszcze w tym roku z Łomży mogą odjeżdżać szynobusy – twierdzi Tomasz Strapagiel prezes Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych. - Technicznie jest to możliwe. Większym problemem mogą być finanse, ale wszystko zależy od chęci i decyzji samorządowców – dodaje. W przyszłym tygodniu w Łomży ma odbyć się spotkanie podczas którego zostaną przedstawione założenia na jakich kolej pasażerska może do miasta powrócić.

Jak przekonuje Tomasz Strapagiel linia kolejowa Śniadowo – Łapy jest w należytym stanie technicznym. Większe problemy są z odcinkami trasy z Łomży do Śniadowa i ze Śniadowo do Ostrołęki, niemniej i one nadają się do tego aby szynobusy zaczęły po nich jeździć.
- Podczas spotkania my będziemy prezentować możliwość uruchomienia tych przewozów – mówi prezes Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych.
W planach Stowarzyszenia jest przywrócenie kolejowego ruchu na liniach: Ostrołęka - Białystok, Łomża – Warszawa i Łomża - Białystok.
Mimo że przynajmniej na części trasy stan techniczny torów pozostawia wiele do życzenia, to według ocen ekspertów przejazd szynobusem z Łomży do Białegostoku cenowo i czasowo mógłby  być konkurencyjny wobec autobusów, czy nawet samochodów prywatnych.
- Oczywiście nie ma mowy o pociągach. Transport pasażerski musiałby opierać się o szynobusy, które w eksploatacji są znacznie tańsze – mówi Strapagiel.
O przywrócenie transportu kolejowego w regionie szczególnie mocno zabiega wójt Sokół Józef Zajkowski. To dzięki jego staraniom w marcu 2007 roku kolej przywróciła ruch na trasie Łapy – Sokoły.  Od tamtej pory wójt pomysłem pociągnięcia trasy kolejowej dalej – do Łomży i Ostrołęki zaraża innych samorządowców. Zgodnie z pomysłem na przywrócenie kolej Łomży kolei to właśnie lokalne samorządy miałyby przejąć od PKP torowiska. Dużo do powiedzenia i zrobienia miałby także samorząd województwa, który zgodnie z prawem dofinansowuje kolejowe przewozy regionalne.
- Jeżeli będzie chęć i decyzja samorządowców 14 grudnia 2009 roku kolej ruszy z Łomży – mówi Strapagiel. - Na Dolnym Śląsku podległą marszałkowi spółkę Koleje Dolnośląskie S.A. założyłem w pół roku, teraz też może to się udać – dodaje prezes Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę