Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 maja 2024 napisz DONOS@

„Łapią” ropuchy

Główne zdjęcie
fot. www.lpkdn.4lomza.pl

Tradycyjnie, jak każdej – od kilku lat - wiosny, pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi pomagają płazom z Rezerwatu Kalinowo w bezpiecznym przedostaniu się przez ruchliwą drogę Piątnica – Drodowo. Przed tygodniem wzdłuż północnej krawędzi jezdni rozstawiono specjalną zaporę, a co kilka metrów w dołach znajdują się wiadra, w które wpadają wędrujące w kierunku Narwi żaby. Te „pułapki” ratują życie wielu z nich. Stąd płazy bezpiecznie przenoszone są na drugą stronę jezdni.

Wraz z nadejściem wiosny płazy, po przebudzeniu się z zimowego letargu, podejmują wędrówkę, której celem jest znalezienie dogodnego miejsca do odbycia godów. Żaby i ropuchy odbywają gody w wodzie, w płytkich czystych, dobrze nasłonecznionych stawach, starorzeczach, jeziorkach, rozlewiskach rzecznych. Płazy z Rezerwatu Kalinowo aby do takich idealnych miejsc się dostać muszą w jakiś sposób pokonać kilkumetrowej szerokości asfaltową drogę po której jeżdżą samochody. Teraz płazy szukając przejścia wędrują wzdłuż zapory i wpadają do wiadra. Tu znajduj je pracownicy Parku, lub wspierające ich działania dzieci ze szkół w Drozdowie i Piątnicy i bezpiecznie przenoszą na druga stronę jezdni.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę