Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wirtuoz

Muzeum w Łomży przechowuje fotografie Adama Chętnika, w tym szereg luźnych kartek z naklejonymi odbitkami, tym cenniejszych, iż z powodu wojennych zniszczeń nie ma negatywów. Każda została w mojej pamięci, gdyż wykonywałem do Archiwum ich niezbędne fotokopie. Najwięcej wzruszenia sprawiają emocjonalne, pisane ołówkiem komentarze Autora. Oto przykłady: 1- „Jeden z najtęższych skrzypków kurpiowskich... Łukasz Serafin zaczyna grać:  najlepiej stare marsze, oberki, „zajączka”. Nowych, modnych melodii nie grał zupełnie i nawet nie lubił słuchać”  2- „Tutaj Łukasz Serafin gra „na plecach”. Smykiem pociąga od środka, w pewnej odległości od swojej sukmany”  3- „ze skrzypcami na karku przygrywa gościom...grał normalnie, bez omyłek”. Pod 4. odbitką Chętnik zanotował: „Łukasz Serafin wygrywa „na głowie”, co już było sztuką nie lada. Grywał w ten sposób tylko przy specjalnej ochocie. Grał tylko na trzeźwo, nie pił wódki w ogóle, co wśród grajków było rzadkością. Wszystkie powyższe zdjęcia Serafina wykonane zostały wprost „na gorącym uczynku” przez autora niniejszej pracy”. Dodajmy: Serafin należał do  kurpiowskiej kapeli przymuzealnej w Nowogrodzie. Wiele lat był nauczycielem wiejskim.  Zmarł w 1941 r. w Podgórzu, przeżywszy 67 lat. Skromną mogiłę z krzyżem wykonanym przez Konstantego Chojnowskiego i epitafium wyciętym przez Henryka Szostaka ( warte stałej opieki ! ) mamy na Cmentarzu Katolickim w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę