Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Harcerski Zlot Pamięci Września.

65 lat temu klęską wojsk polskich dowodzonych przez kpt. Władysława Raginisa, zakończyła się obrona odcinka "Wizna", wchodzącego w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". Śladami bohaterów wyruszyli dziś białostoccy i łomżyńscy harcerze. Zlot Pamięci Września 1939 roku organizowany jest od kilkudziesięciu lat przez komendę łomżyńskiego hufca ZHP. Jego uczestnicy dziś do godz. 17:00 odwiedzać będą miejsca, w których między 7 a 10 września 1939 roku znajdowały się stanowiska oporu wojsk polskich. Witold Kiewlicz, który jako młody porucznik był wówczas zastępcą kpt. Raginisa, już po wojnie wspominał, że oddziały polskie pod Wizną liczyły 720 żołnierzy i oficerów, a po stronie niemieckiej samych tylko oficerów było ponad 1200 i ponad 20 tys. żołnierzy.


Oddziały polskie zostały zdziesiątkowane. Zginął dowódca, odbierając sobie życie przy pomocy granatu. Dziś jeszcze harcerze spotkają się na apelu inaugurującym tegoroczny Zlot, wieczorem wezmą udział w prezentacjach artystycznych i przeglądzie piosenki harcerskiej, a potem przy harcerskim ognisku wysłuchają okolicznościowej gawędy. Jutro o godz. 9:00 - Msza św. w intencji obrońców Wizny, a potem na Rynku, przy pomniku bohaterów - apel poległych, który zakończy tegoroczny harcerski zlot pamięci września.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę