Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Księżniczka

Łomża w swych dziejach może pochwalić się obecnością trzech wyjątkowych pań wysokiego rodu: Anną z królewskich Jagiellonów, kolejną Anną - siostrą ostatnich książąt mazowieckich i ...dotychczas nieznaną - najdawniejszą z nich, zapewne mieszkanką piastowskiego grodu w Starej Łomży, a pochowaną z honorami na pobliskim Wzgórzu Św. Wawrzyńca... Ok. 800 lat później - w reliktach kościoła, gdzie wcześniej stała świątynia z misji Św. Brunona - odkrył ją archeolog Antoni Smoliński. Fakt, że spoczęła w prezbiterium - miejscu zastrzeżonym dla najważniejszych i zasłużonych, najczęściej donatorów świątyni, świadczy, że i ona była znamienitą osobą.  Z ponad pół tysiąca skromnych pochówków najstarszych łomżan - ten jeden jedyny wyposażony został w różnorodny zestaw przedmiotów używanych za życia, co mówi o znaczeniu, szacunku i uczuciu, jakim ją darzono. Przetrwały resztki bogato zdobionej opaski skórzanej szerokości ok. 2 cm, obrączka, naszyjnik z 295 szklanych paciorków oraz świadectwo pracowitości - wzruszający gliniany przęślik... Od razu ekipa archeologów okrzyknęła ją „księżniczką”. Zastanówmy się, czy wypada aby pozostała bezimienna ? Przypomnijmy sobie piękne staropolskie, np. wg Glogera imię Dobrochna, znane od XIII wieku... Księżniczka Dobrochna ze Starej Łomży ?...Jeśli znajdą się fundusze na odtworzenie rysów twarzy wg zachowanych szczątków, pewnego dnia z wystawy w Muzeum Północno - Mazowieckim w Łomży, może spojrzy na nas uśmiechnięta „Księżniczka Dobrochna” ? Na ilustracji próba rekonstrukcji komputerowej: opaska zwieńczona ozdobą w formie kwiatu o rozchylonych, delikatnych płatkach - z blaszki mosiężnej cienkiej jak papier.

Bolesław Deptuła
nie, 29 marca 2009 20:30
Data ostatniej edycji: pon, 30 marca 2009 20:45:20

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę