Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 lutego 2023 napisz DONOS@

Lotnisko w Zawadach w finale

Główne zdjęcie
Przedstawiciele Arup i Ekoton podczas prezentacji radnym sejmiku analizy wielokryterialnej lokalizacji lotniska regionalnego. (fot. Urząd Marszałkowski Białystok)

Zarząd województwa podlaskiego zdecydował, że do „finału” rozgrywek o lokalizację regionalnego lotniska przechodzą Topolany, Sanniki w gminie Tykocin i Nowe Chlebiotki w gminie Zawady - w połowie drogi pomiędzy Łomżą a Białymstokiem. Ogłosił to w piątkowy wieczór marszałek Jarosław Dworzański, podczas sesji sejmiku na której radni wojewódzcy zapoznawali się z przygotowaną przez konsorcjum firm Arup i Ekoton analizą wielokryterialną lokalizacji lotniska regionalnego. Decyzję zarządu poparli także radni województwa przegłosowując odpowiednie stanowisko.

Specjaliści przebadali siedem ewentualnych, możliwych miejsc, w których mogłoby powstać lotnisko- Protasy, Kudrycze i Żuki w gminie Zabłudów, Sanniki kolo Tykocina, Topolany koło Michałowa, Krywlany w Białymstoku oraz Nowe Chlebiotki w gminie Zawady. Pod uwagę brano aż 30 kryteriów – od społecznych i przyrodniczych, przez koszty wylesień, wykupu gruntów, po koszty budowy. Analiza wielokryterialna wskazuje, że najlepsze lokalizacje dla wybudowania regionalnego portu lotniczego to Topolany, Nowe Chlebiotki w gminie Zawady i Sanniki nieopodal Tykocina.

Podczas piątkowej dyskusji radni wskazywali na liczne wątpliwości związane z wyborem Topolan - jako miejsca przyszłej inwestycji. Obawy budziła zwłaszcza odległość tego miejsca i jego dostępność od innych oddalonych od stolicy regionu części naszego województwa - Suwałk, Łomży czy Wysokiego Mazowieckiego.
Na sali byli też obecni przedstawiciele samorządów z sąsiedniego regionu - Warmińsko - Mazurskiego - dyskusji przysłuchiwała się m.in. wiceburmistrz Pisza. Radni zastanawiali się również nad sfinansowaniem tego przedsięwzięcia. Wskazywano, że lepszym rozwiązaniem jest ulokowanie portu przy trasie nr 8.

Po ogłoszeniu decyzji zarządu województwa, że w sprawie ustalenia trzech wariantów lokalizacji regionalnego portu lotniczego, dla których zostanie wykonany raport oceny oddziaływania na środowisko, zarząd wybrał wskazywane przez ekspertów Topolany, Sanniki w gminie Tykocin i Nowe Chlebiotki w gminie Zawady, marszałek Jarosław Dworzański zaproponował sejmikowi przyjęcie stanowiska dotyczącego dalszych prac nad lotniskiem. Za przyjęciem stanowiska zagłosowało 14 radnych, trzech było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę