Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Łomżyńskie Centrum Kultury... fizycznej

Główne zdjęcie
Tak w 2007 roku Łomżyńskie Centrum Kultury widzieli architekci z 2G STUDIO.

W Łomży powstanie hala sportowa z widownią na cztery tysiące miejsc? Tak chcą władze miasta. Duża hala sportowo-widowiskowa, przystosowana do prowadzenia w niej rozgrywek I ligi piłki ręcznej, miałaby być częścią (dominującą) nowego Łomżyńskiego Centrum Kultury. Ratusz właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie kompleksu budynków. ŁCK miałoby stanąć przy ul. Zawadzkiej.

To jak miałaby wyglądać Łomżyńskiego Centrum Kultury z salą sportowo – widowiskową zawiera załącznik nr 8 (pt. „wytyczne do projektowania”) do dokumentacji ogłoszonego w piątek przetargu na „wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej na Łomżyńskie Centrum Kultury w Łomży przy ul. Zawadzkiej z salą sportowo – widowiskową”.
Z dokumentu wynika, że największą częścią obiektu będzie właśnie sala sportowo-widowiskowa. Na jej widowni ma zasiąść minimum 3000 widzów, ale projektanci powinni przewidzieć  możliwość zwiększenia liczby miejsc nawet do 4000 poprzez zastosowanie loży i balkonów, teleskopowo rozsuwanych trybun itp. To więcej więcej miejsc niż ma mieć – po modernizacji – stadion miejski przy ulicy Zjazd. Zgodnie z zapisami dokumentu sala w części sportowej powinna być zaprojektowana według wytycznych IHF (Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej) aby umożliwiać organizację imprez sportowych - mecze I ligi piłki ręcznej - z możliwością transmisji telewizyjnych w jakości HD.
Przy tej części obiektu byłyby także przeróżne pomieszczenia towarzyszące m.in.: zespół szatni, toalet i natrysków dla sportowców, pomieszczenia dla sędziów i trenerów, odnowa biologiczna. Sala – zgodnie z pomysłem – miałaby być także wykorzystywana podczas koncertów, o czym świadczą choćby pomieszczenia dla artystów i garderoby solistów.
Znacznie mniejsza gabarytowo byłaby część kulturalna – czyli strefa edukacyjna. W niej znalazłyby się m.in. sala prób muzycznych i koncertów kameralnych na ok. 200 m2, dwie pracownie plastyczne po 45 m2 każda, a także sala baletowa na ok. 150 m2  i równie duża sala spotkań i konferencji. Przy każdym z tych pomieszczeń znajdować by się miały także pomieszczenia zaplecza technicznego, pokoje instruktorów czy garderoby.
W kompleksie budynków swoje miejsce musiałby znaleźć także administracja (sekretariat, gabinet dyrektora, księgowość itp.) oraz usługi czyli restauracja z zapleczem, bar/kawiarnia, pokoje gościnne (4) i lokale handlowe od strony ulicy Zawadzkiej.

Kiedy to wszystko miałoby powstać?
Na razie wiadomo tylko, że całą dokumentację kompleksu miasto chciałoby otrzymać po roku od dnia podpisania z wykonawca, który wygra przetarg umowy. 

Ile by to kosztowało?
Jeszcze do niedawana władze miasta planowały w tym miejscu budowę Łomżyńskiego Centrum Kultury – bez części sportowej. Inwestycja znajduje się nawet w wieloletnim planie inwestycyjnym. Ba... w ramach współpracy (offset-u) z miastem Echo Investment, które obok – przy skrzyżowaniu Zawadzkiej i Sikorskiego – chce wybudować galerię handlowa z hipermarketem, zleciło firmie 2G STUDIO przygotowanie koncepcyjnego projektu Łomżyńskiego Centrum Kultury. Jesienią 2007 roku koncepcja i wizualizacja ŁCK została zaprezentowana radnym z Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego. Wówczas szacowano, że wybudowanie takiego Centrum będzie kosztowało około 40 mln zł. Dołożenie dużej części sportowej zapewne koszty te podniesie...

Dodać wypada, że w ogłoszeniu miasta o przetargu na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej na Łomżyńskie Centrum Kultury w Łomży przy ul. Zawadzkiej z salą sportowo – widowiskową o opracowywanej przez 2G studio koncepcji się nie wspomina.

zobacz: Wielka (szara) wizja Łomżyńskiego Centrum Kultury (wrzesień 2007)

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę