czwartek, 24 października 2019 napisz DONOS@

Łomżyńskie Centrum Kultury... fizycznej

W Łomży powstanie hala sportowa z widownią na cztery tysiące miejsc? Tak chcą władze miasta. Duża hala sportowo-widowiskowa, przystosowana do prowadzenia w niej rozgrywek I ligi piłki ręcznej, miałaby być częścią (dominującą) nowego Łomżyńskiego Centrum Kultury. Ratusz właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie kompleksu budynków. ŁCK miałoby stanąć przy ul. Zawadzkiej.

Tak w 2007 roku Łomżyńskie Centrum Kultury widzieli architekci z 2G STUDIO.
Tak w 2007 roku Łomżyńskie Centrum Kultury widzieli architekci z 2G STUDIO.

To jak miałaby wyglądać Łomżyńskiego Centrum Kultury z salą sportowo – widowiskową zawiera załącznik nr 8 (pt. „wytyczne do projektowania”) do dokumentacji ogłoszonego w piątek przetargu na „wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej na Łomżyńskie Centrum Kultury w Łomży przy ul. Zawadzkiej z salą sportowo – widowiskową”.
Z dokumentu wynika, że największą częścią obiektu będzie właśnie sala sportowo-widowiskowa. Na jej widowni ma zasiąść minimum 3000 widzów, ale projektanci powinni przewidzieć  możliwość zwiększenia liczby miejsc nawet do 4000 poprzez zastosowanie loży i balkonów, teleskopowo rozsuwanych trybun itp. To więcej więcej miejsc niż ma mieć – po modernizacji – stadion miejski przy ulicy Zjazd. Zgodnie z zapisami dokumentu sala w części sportowej powinna być zaprojektowana według wytycznych IHF (Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej) aby umożliwiać organizację imprez sportowych - mecze I ligi piłki ręcznej - z możliwością transmisji telewizyjnych w jakości HD.
Przy tej części obiektu byłyby także przeróżne pomieszczenia towarzyszące m.in.: zespół szatni, toalet i natrysków dla sportowców, pomieszczenia dla sędziów i trenerów, odnowa biologiczna. Sala – zgodnie z pomysłem – miałaby być także wykorzystywana podczas koncertów, o czym świadczą choćby pomieszczenia dla artystów i garderoby solistów.
Znacznie mniejsza gabarytowo byłaby część kulturalna – czyli strefa edukacyjna. W niej znalazłyby się m.in. sala prób muzycznych i koncertów kameralnych na ok. 200 m2, dwie pracownie plastyczne po 45 m2 każda, a także sala baletowa na ok. 150 m2  i równie duża sala spotkań i konferencji. Przy każdym z tych pomieszczeń znajdować by się miały także pomieszczenia zaplecza technicznego, pokoje instruktorów czy garderoby.
W kompleksie budynków swoje miejsce musiałby znaleźć także administracja (sekretariat, gabinet dyrektora, księgowość itp.) oraz usługi czyli restauracja z zapleczem, bar/kawiarnia, pokoje gościnne (4) i lokale handlowe od strony ulicy Zawadzkiej.

Kiedy to wszystko miałoby powstać?
Na razie wiadomo tylko, że całą dokumentację kompleksu miasto chciałoby otrzymać po roku od dnia podpisania z wykonawca, który wygra przetarg umowy. 

Ile by to kosztowało?
Jeszcze do niedawana władze miasta planowały w tym miejscu budowę Łomżyńskiego Centrum Kultury – bez części sportowej. Inwestycja znajduje się nawet w wieloletnim planie inwestycyjnym. Ba... w ramach współpracy (offset-u) z miastem Echo Investment, które obok – przy skrzyżowaniu Zawadzkiej i Sikorskiego – chce wybudować galerię handlowa z hipermarketem, zleciło firmie 2G STUDIO przygotowanie koncepcyjnego projektu Łomżyńskiego Centrum Kultury. Jesienią 2007 roku koncepcja i wizualizacja ŁCK została zaprezentowana radnym z Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego. Wówczas szacowano, że wybudowanie takiego Centrum będzie kosztowało około 40 mln zł. Dołożenie dużej części sportowej zapewne koszty te podniesie...

Dodać wypada, że w ogłoszeniu miasta o przetargu na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej na Łomżyńskie Centrum Kultury w Łomży przy ul. Zawadzkiej z salą sportowo – widowiskową o opracowywanej przez 2G studio koncepcji się nie wspomina.

zobacz: Wielka (szara) wizja Łomżyńskiego Centrum Kultury (wrzesień 2007)

 


 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę