Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Drugie podejście” do Święta Trzech Króli

Kuria Diecezjalna w Łomży zwróciła się do księży proboszczów w całej diecezji w sprawie ponownego poparcia podjętej obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej przywrócenia dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. Dla ważności inicjatywy trzeba zebrać co najmniej milion podpisów. W diecezji łomżyńskiej podpisy mają być zbierane do Wielkanocy.

Organizatorzy ponownej akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o uznanie święta podkreślają. Że Święto Trzech Króli jest najstarszym ze Świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, obchodzonych nawet wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia. (…) W Polsce do roku 1960 Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. W okresie władzy komunistycznej, pod kierownictwem I Sekretarza PZPR Władysława Gomułki, ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to – w wymiarze państwowym - zostało zlikwidowane. Oczywiście, nadal pozostało jednym z najważniejszych świąt kościelnych. W Kościele katolickim Uroczystość Trzech Króli jest związana z obowiązkiem uczestnictwa we mszy świętej. W świątyniach Polski obserwuje się wtedy większą liczbę wiernych niż w inne święta, co wskazuje na to, iż mimo zniesienia dnia wolnego od pracy w świadomości Polaków istnieje przekonanie o ważności tego dnia.
Przypominają też obecnie Święto Trzech Króli, stanowiąc jednocześnie dzień wolny od pracy, jest obchodzone w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, np. w: Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a co interesujące - ze względu na nieco odmienny światopogląd – także w Szwecji i Finlandii. Dementują też informację jakoby Polska przodowała wśród krajów Unii Europejskiej co do ilości dni wolnych od pracy w ciągu roku. Jak podkreślają - pod tym względem znajdujemy się na miejscu 12 wśród krajów UE.

zobacz: www. trzechkroli.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę