Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 24 lutego 2021 napisz DONOS@

Św. Brunon

Trafiła się Łomży okazja raz na 1ooo lat, ale zabrakło światłych decydentów aby na tym budować nasz wizerunek w świecie, ściągać pielgrzymów, rozwijać miasto. Co zabiło ducha Łomży, że nie widzi swojej szansy ? Inne miasta nie próżnują - wykorzystują jakiekolwiek związki z niezwykłą misją św. Brunona. Ale to Łomża posiada unikalne Wzgórze, gdzie ten arystokrata - zakonnik założył pierwszy Kościół na Mazowszu!...
Pogranicze nie oznacza życia na uboczu, może być atutem - budzącym stałe emocje. Już na początku państwowości Piastów pojawiły się jednostki wybitne, z wizją rozwoju, z umiejętnością wykorzystania sprzyjających okoliczności. Mazowsze też trafiło w orbitę ówczesnej Europy: oto do grodu w Starej Łomży, przybył misjonarz, pisarz i dyplomata, zaufany Cesarza niemieckiego. Przy ważnych szlakach handlowych - ze Wschodem i wzdłuż Narwi - z Północą, stawia zręby kościoła, wprowadzając nas w zasięg zachodniej cywilizacji. Ten fakt oznacza wzmocnienie państwa, wyższy status międzynarodowy. Wcześniej zdążyła Polska przyjąć chrzest za pośrednictwem Czech, co postawiło nas w roli równorzędnego partnera wobec nieuniknionej ekspansji niemieckiej. Gdyby nie śmierć cesarza Ottona III, który łącznie z papieżem pokładał wielkie nadzieje w tworzeniu z Bolesławem Chrobrym unii państw chrześcijańskich, być może Cesarstwem Rzymskim na zmianę kierowaliby władcy m.in. Polski i Niemiec... Do Muzeum w Kwerfurcie, gdzie urodził sie św. Brunon, na wystawę upamiętniającą tysięczną rocznicę Jego śmierci, pojadą - ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży - przedmioty z jego czasów, prezentowane na fotografii: okucie pasa z ornamentem plecionkowym, rozpowszechnionym wśród plemion germańskich, z wykopalisk na Wzgórzu oraz bransoleta jaćwieska, z cmentarzyska z okolic Łomży. Te dwa zabytki niczym klamra spinają dzieje misji sprzed 1ooo lat.

Bolesław Deptuła
nie, 08 marca 2009 09:48
Data ostatniej edycji: pon, 09 marca 2009 16:43:46

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę