Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

W niedzielę 22 lutego – już po raz siódmy - obchodzony będzie Dzień Ofiar Przestępstw. W związku z tym dniem Minister Sprawiedliwości corocznie zaleca akcję informacyjną o uprawnieniach ofiar w ramach Tygodnia Ofiar Przestępstw. Od poniedziałku do piątku prokuratury i sądy w całym kraju będą zatem służyły pomocom potrzebującym... - W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw nie będą udzielne porady prawne z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, handlowego, administracyjnego. Pomoc prawna adresowana jest do osób, które stały się ofiarami przestępstw np.: znęcania, przemocy w rodzinie, wypadku drogowego, kradzieży, gwałtów – podkreśla sędzia Jan Leszczewski z Sądu Okręgowego w Łomży.


Działania w ramach tego tygodnia mają charakter edukacyjny, jednym z podstawowych celów organizowanego Tygodnia Pomocy jest uświadomienie i poinformowanie społeczeństwa o uprawnieniach, jakie w obowiązującym porządku prawnym przysługują osobom pokrzywdzonym oraz ofiarom przestępstw. Z pomocy tej mogą korzystać osoby nie znające procedur prawnych, a porady prawne są bezpłatne.

W akcji biorą udział wszystkie Prokuratury Rejonowe okręgu łomżyńskiego oraz Prokuratura Okręgowa w Łomży. Zainteresowani będą przyjmowani w godzinach od 7.30 do 15.30  W sądach okręgu łomżyńskiego informacji osobom pokrzywdzonym i ofiarom przestępstw o przysługujących im uprawnieniach będą udzielać przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się udzielaniem pomocy osobom pokrzywdzonym. W Sądzie Rejonowym w Łomży od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 do 14.00 (w sali nr 3) informacji o uprawnieniach pokrzywdzonego będą udzielać wyznaczeni sędziowie. Ponadto - jak informuje sędzia Leszczewski - chęć współpracy zadeklarowało: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Łomży, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych „Protecta” w Łomży, Stowarzyszenie „Empatia” w Łomży, Stowarzyszenie Wspierania Poradnictwa Obywatelskiego w Łomży.

Po bezpłatne porady będą mogli zgłaszać się także mieszkańcy regionu. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 wyznaczeni prokuratorzy mają dyżurować w prokuraturach w Grajewie, Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie. O uprawnieniach pokrzywdzonego informacji będą udzielać także sędziowie w Sądzie Rejonowym w Grajewie (w godz. od 9.00 do 14.00 w pokoju nr 6) oraz w Sądzie Rejonowym w Zambrowie:
- w dniu 23 lutego 2009 w godz. od 10.00 do 12.00 w sali nr 4 udzielać będą informacji o uprawnieniach pokrzywdzonego przedstawiciele Biura Porad Obywatelskich w Łomży.  
- w dniach 24 lutego – 25 lutego 2009 w godz. od 9.00 do 11.00 w sali nr 3 udzielać będą informacji o uprawnieniach pokrzywdzonego przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zambrowie.    
- w dniach 26 lutego – 27 lutego 2009 w godz. od 9.00 do 11.00 w sali nr 4 udzielać będą informacji o uprawnieniach pokrzywdzonego przedstawiciele Ośrodka Wsparcia Rodzin „Caritas” w Zambrowie.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę