Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Na inwestycjach nie będziemy oszczędzać...

Główne zdjęcie
Ratusz w Łomży

W tegorocznym budżecie Łomży wydatki inwestycyjne grubo przekraczają kwotę 50 mln zł i choć kryzys gospodarczy w kraju zatacza coraz szersze kręgi, w mieście tu oszczędności nikt szukał nie będzie. Jak podkreśla Łukasz Czech, odpowiedzialny w ratuszu za udzielanie informacji prasie, „prezydent uważa, że w dobie kryzysu nie należy ograniczać wydatków inwestycyjnych. Dlatego pragnie rozpocząć realizację inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa (tzw. „schetynówki” i „orliki”)”


Dochody budżetu Łomży realizowane są przez trzy organy podatkowe: Urząd Miejski (planowany udział wpływów do budżetu 41%) Ministerstwo Finansów (52,5%) oraz Urząd Skarbowy (6,5%).
- Tylko na te pierwsze prezydent ma wpływ poprzez formy pomocy publicznej - rozłożenie na raty należności, umorzenia, aż do całkowitej abolicji podatkowej - wylicza Czech.
To co miasto „dostaje” z zewnątrz to już inna bajka.
- Obawa mniejszych wpływów istnieje zawsze – przyznaje.
Szczególnie niebezpieczne może być załamanie się rynku pracy, które mogłoby wpłynąć negatywnie na wpływy do budżetu samorządu z udziału w PIT-ach. Dodajmy, że prawie 35 procent wpływów z podatków dochodowego od osób fizycznych  (PIT) i 6,7 proc. z CIT (podatek od firm) zasila budżety gmin. Jeśli mniej osób będzie w Łomży pracowało, pracujący mniej będą zarabiać, także mniej pieniędzy trafi do budżetu samorządu. Dlatego samorządowcy z Łomży mają szczególnie przyglądać się wydatkom bieżącym.      
- W dobie kryzysu gospodarczego i finansowego optymalizacja tychże wydatków jest zadaniem priorytetowym dla wszystkich zakładów i jednostek podległych Miastu – mówi Łukasz Czech. - Prezydent praktycznie na każdym spotkaniu z dyrektorami jednostek podległych przypomina o odpowiednim wykorzystywaniu pieniędzy publicznych, szczególnie poprzez oszczędne gospodarowanie środkami na wydatki bieżące – dodaje.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę