Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

(prawie) Rok św. Brunona z Kwerfurtu

Główne zdjęcie
Obraz przedstawiający św. Brunona z Kwerfurtu w momencie męczeńskiej śmierci.

Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego ustanowili wczoraj rok 2009 Rokiem Świętego Brunona z Kwerfurtu. W tym roku mija okrągła tysięczna rocznica męczeńskiej śmierci świętego, którzy przyniósł wiarę chrześcijańską na te tereny. Odpowiednią uchwałę przyjęto niemal jednomyślnie. Popierając uchwałę radny Jacek Cylwik zwracał uwagę na pewne „faux pas”, sugerując by następnym razem postarać aby rok patrona zaczynał się 1 stycznia, a nie 17 lutego...

 
Święty Brunon Bonifacy z Kwerfurtu urodził się w 970-tym roku w rodzinie niemieckich hrabiów. W młodości był kapelanem Ottona III-go. Mając 28 lat wstąpił do benedyktynów w Rzymie i przyjął imię Bonifacy. Żył w pustelni świętego Romualda w Pereum pod Rawenną do czasu, kiedy papież Sylwester II wysłał go do Prus. Otrzymał wtedy sakrę biskupią oraz paliusz metropolity misyjnego. Wtedy też z misją ewangelizacyjną dotarł m.in. do Łomży gdzie na wzgórzu dziś nazywanym św. Wawrzyńca w Starej Łomży miał zbudować pierwszy w tej części Mazowsza kościół właśnie pod wezwaniem św. Wawrzyńca.
Brunon niosąc wiarę chrześcijańską pogańskim ludom na pograniczu prusko-jaćwieskim poniósł śmierć męczeńską 9 (14) marca 1009 roku - prawdopodobnie zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Łomży w okolicach dzisiejszej Wizny. Według legendy król Bolesław Chrobrym wykupił ciało męczennika płacąc za nie w srebrze tyle ile ważył zamordowany święty. Ta sama legenda głosi, że ciało św. Brunona spoczęło w kościele w Łomży.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę