Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość na podstawie www.um.lomza.pl

Bohaterowie upamiętnieni

Główne zdjęcie
fot. UM Łomża

Żołnierze Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej Obwodu Łomża: kpt. Franciszek Skowronek ps. Jackowski, kpt. Hieronim Leszek Łagoda ps. Lak, mjr Stanisław Cieślewski ps. Lipiec oraz mjr Jan Tabortowski ps. Bruzda zostali upamiętnieni na tablicy odsłoniętej przed budynkiem III LO przy ul. Senatorskiej w Łomży. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał Henryk Wiśniewski - Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód w Łomży w towarzystwie Krzysztofa Choińskiego – z-ca prezydenta Łomży.

Kpt. Franciszek Skowronek ps. Jackowski – od 1940 do marca 1941 roku komendant Obwodu Łomża ZWZ w stopniu porucznika zginął w walce z NKWD. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Kpt. Hieronim Leszek Łagoda ps. Lak - podchorąży Wojska Polskiego przed 1939 r., uczestnik kampanii wrześniowej, norweskiej i francuskiej, żołnierz I Brygady Spadochronowej w Wielkiej Brytanii, Cichociemny po kursie w Audley End, inspektor Inspektoratu III Łomżyńskiego AK, aresztowany przez Gestapo 18 lutego 1944 roku w Przytułach, zaginął w czasie transportu w styczniu 1945 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy.

Mjr Stanisław Cieślewski ps. Lipiec – uczestnik kampanii wrześniowej w 77 p.p., komendant Obwodu Łomżyńskiego ZWZ-AK, dowódca odtwarzanego w konspiracji 33 p.p. AK w stopniu kapitana, zginął rozerwany własnym granatem 27 sierpnia 1952 r.. Jego zwłoki zostały zabrane przez UB i pochowane w nieznanym miejscu. W czasie działalności konspiracyjnej został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych.

Mjr Jan Tabortowski ps. Bruzda – major Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej i bitwy nad Bzurą, żołnierz AK, AKO i WiN, inspektor inspektoratów III  Łomżyńskiego i IV Suwalskiego AK, prezes rejonowy WiN. W sierpniu 1954 roku został ciężko ranny podczas akcji na posterunek milicji w Przytułach i na własną prośbę został dobity przez jednego ze swoich ludzi. Jego zwłoki zostały zabrane przez UB i pochowane w nieznanym miejscu. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Virtuti Militari.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę