Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Unikat pomoże pokonać niepełnosprawność

Główne zdjęcie
fot. Michał Chojak

Trzymiesięcznego labradora przekazali podczas zabawy karnawałowej uczniom Zespołu Szkół Specjalnych ich starsi koledzy z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży. Unikat – bo tak się wabi pies - został kupiony za pieniądze zebrane przez nastoletnich społeczników z „Wety” w trakcie festynu z okazji dnia św. Franciszka na początku października A.D. 2008.

fot. Michał Chojak
fot. Michał Chojak

Uczniowie „Wety” zebrali wówczas 7 tysięcy złotych, za część których kupili dwa małe labradory: jednym jest właśnie Unikat dla ZSS w Łomży, a drugi trafił do rodziny dziecka autystycznego w Zambrowie. Wkrótce zostanie kupiony trzeci pies, który będzie pomagał w terapii w Zespole Szkół Specjalnych, oraz czwarty dla rodziny dziecka autystycznego z Łomży.
- Dogoterapia jest skuteczna szczególnie w stosunku do dzieci z autyzmem, które przez kontakt szybciej rozwijają się emocjonalnie – mówi Albina Chojak, dyrektor ZSWiO. - Za pozostałe pieniądze opłacimy szkolenie drugiego opiekuna labradora w Zespole Szkół Specjalnych.  
Unikat ma już swoją opiekunkę, którą została nauczycielka ZSS Emilia Turowska. Od listopada ubiegłego roku uczestniczy w sfinansowanym przez ZSS z własnych funduszy szkoleniu, które prowadzi Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt Cze-Ne-Ka w Warszawie.  
- Poznajemy niekonwencjonalną metodę terapii kontaktowej, która oddziałuje na każdą sferę życiową dzieci, zarówno fizyczną, jak psychoiczną – opowiada Emilia Turowska. - Dzieci autystyczne zaczynają najpierw mówić do psa, głaskać go i przytulać, a dzięki temu łatwiej z nimi nawiązać kontakt. Wyszkolony pies będzie cierpliwy, łagodny i spokojny.
Dyrektor Bożena Niewińska z ZSS również potwierdza, że wyszkolone psy pomagają w przezwyciężeniu niepełnosprawności.
- Kontakt z psem wycisza, uczy pielęgnowania go i wytrwałości – zauważa dyr. Niewińska. - A przede wszystkim daje dziecku niesamowitą radość.
Było to widać podczas zabawy karnawałowej, kiedy prawie każdy chciał Unikata pogłaskać i przytulić. Radości dostarczała także wspólna zabawa karnawałowa z tańcami i śpiewaniem piosenek, przygotowana przez społeczność szkolną „Wety”.

Mirosław R. Derewońko

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę