Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 07 września 2024 napisz DONOS@

„Liczna armia przestępców nieletnich”

Główne zdjęcie
Henryk Żochowski, szef Prokuratury Okręgowej w Łomży

W ubiegłym roku nieletni dopuścili się aż 379 czynów karalnych. Najwięcej z nich stanowią bójki i pobicia, zniszczenia mienia i kradzieże z włamaniem, ale są także przestępstwa narkotykowe, których w ubiegłym roku było łącznie 25, z tego aż 15 w Łomży. - To tylko to co policji udało się ujawnić” - mówił prokurator Henryk Żochowski, szef Prokuratury Okręgowej w Łomży, podczas specjalnej narady poświęconej przestępczości wśród nieletnich. Poza prokuratorami uczestniczyli w niej także policjanci i przedstawiciel kuratorium oświaty. Prokurator Żochowski z ubolewaniem stwierdzał, że szkoły niezwykle rzadko informują policję i prokuraturę o przestępstwach popełnionych na ich terenie. W ubiegłym roku, w skali całego okręgu obejmującego byłe województwo łomżyńskie, były tylko cztery takie przypadki.

- Nie bardzo wierzę, że nieletni dopuścili się tylko czterech przestępstw na terenie szkół – mówił prokurator, podkreślając, że często szkoły chcą załatwić problem we własnym zakresie. - Słyszymy, że w szkołach są uczniowie pod wpływem alkoholu, czy narkotyków. To znaczy, że ktoś podał im, czy sprzedał, te używki – dodawał prokurator zwracając uwagę, że chodzi przede wszystkim o ściganie właśnie takich ludzi.
Prokurator mówił także o tym, że władze szkoły niechętnie informują o tym jak uczniowie „zwyrodnialcy” zachowują się w stosunku do nauczycieli.
- Żebyśmy nie doprowadzili do sytuacji, że nauczyciel będzie bał się wchodzić na lekcje, nie mówić, że będzie bał się iść ulicą – tłumaczył prokurator, argumentując, że do tego może doprowadzić zamiatanie, choćby takich spraw o których ostatnio informowały media, pod dywan.   
Prokurator Maria Kudyba przypominała, że każdy obywatel ma obowiązek informować służby o przestępstwie o którym się dowie.
- Szczególnie instytucje, w tym szkoły, mają taki obowiązek – mówiła prokurator Kudyba, dodając, że jeśli będzie sygnał, będzie możliwość reakcji na niepożądane zachowania.
- Nie sztuka problem rozdmuchać – tłumaczyła dyrektorów szkół Dorota Szymonowicz dyrektor łomżyńskiej Delegatury Kuratorium Oświaty. Argumentowała, że szkoły zwracają się o pomoc do policji dopiero wówczas gdy samodzielnie nie mają już żadnej możliwości pozytywnego załatwienia sprawy.
Uczestniczący w naradzie policjanci zwracali uwagę, że często „nieletni przestępcy” mają poczucie bezkarności. Że orzekane przez sądy ds. nieletnich „dozory rodziców” zwłaszcza w rodzinach patologicznych są fikcją, a na osadzenie w ośrodku wychowawczym szczególnie niebezpiecznych  nastolatków, trzeba długo czekać, a zdarza się, że ci szybko stamtąd uciekają.
- Nie ma nic gorszego niż nudząca się młodzież – mówił przedstawiciel policji z Zambrowa, dodając, że w ferie i wakacje sale gimnastyczne i boiska przy szkołach są zamknięte dla młodzieży.

Efektem spotkania są zalecenia prokuratora okręgowego do swoich podwładnych aby m.in. prowadzili spotkania z młodzieżą w szkołach i raz na kwartał przeglądali dokumentację policyjną w sprawie przestępstw popełnianych przez nieletnich. Prokuratorzy mają także wziąć udział w organizowanych przez kuratorium spotkaniach z dyrektorami szkół i przekonywać ich że warto informować organy ścigania o niepożądanych zachowaniach nieletnich na terenie szkoły.  
240729013428.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę