Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 czerwca 2024 napisz DONOS@

Liczenie nietoperzy w okolicach Łomży

Kryją się przed ludźmi w szczelinach piwnic i opuszczonych budowli, wychodzą jedynie nocą. Budzą lęk, a jednak są człowiekowi bardzo potrzebne - nietoperze. Zostały przetrzebione pół wieku temu, ale powoli zaczyna ich przybywać. Nietoperze zimą zapadają w letarg - hibernują, dlatego wtedy najłatwiej je policzyć. Ale dostrzec wciśnięte w szczeliny gacki nie jest wcale łatwo. Zwłaszcza tu, w obszernych halach dawnego browaru w Drozdowie.

W okolicach Łomży żyje około trzystu nietoperzy. To popularne gatunki, jednak tylko tu, nad Narwią i Biebrzą, można spotkać nocka łydkowłosego, zagrożonego wyginięciem. Jak mówi Marek Kowalski, z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” – Znajdują się w "czerwonej księdze zwierząt", także dyrektywie siedliskowej, jest to gatunek istotny, dla którego tworzy się obszary Natura 2000 i tutaj on występuje nielicznie, ale w każdym roku po 1-2-3 osobniki spotykamy. W tym roku już mieliśmy trzy.

Gacki, które zwykle wywołują u ludzi lęk, są niezwykle pożyteczne. Można powiedzieć, że bez nich życie człowieka byłoby bardzo trudne. – Pełnią nocą taką rolę jak w dzień pełnią nasze owadożerne ptaki, czyli po prostu zjadają owady i są takim warunkiem koniecznym dla istnienia równowagi w ekosystemie - powiedziała Aleksandra Szarlik z Towarzystwa „Bocian”

Nietoperze wyginęły ponad pół wieku temu, gdy rolnicy zaczęli używać szkodliwych dla nich pestycydów. Przyrodnicy od dwudziestu lat obserwują czy ssaków przybywa. Z corocznego liczenia nietoperzy wynika, że przybywa, choć bardzo powoli. Kiedyś było ich kilkadziesiąt razy tyle.

żródło: Obiektyw TVP

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę