Komunistyczna zbrodnia w Czerwonym Borze?
Dziś w Czerwonym Borze jest kryminał. Nowy, piękny. Po koszarach i wojskowych nie ma śladu. Ale żyją w Polsce tacy, którzy nigdy nie zapomną Czerwonego Boru! To byli opozycjoniści, zamknięci w wojskowym obozie specjalnym w czasie stanu wojennego - pisze Magdalena Bożko na łamach Kuriera Porannego. To już nie tajemnica, że był tu Wojskowy Obóz Specjalny nr 6 w Czerwonym Borze. W sumie skoszarowano tu pół tysiąca opozycjonistów z całej Polski. Zamieszkali w nieogrzewanych bydlęcych wagonach, codziennie byli przesłuchiwani przez oficerów WSW i nakłaniani do współpracy. Zapomnijcie o powrocie do domu, słyszeli od „żołnierzy”. Na poligonie stacjonują radzieckie wojska. Zrobią wam tu drugi Katyń.
– Nigdy nie zapomnimy tego, co nas spotkało w 1982 roku w Czerwonym Borze – mówi na łamach Kuriera Porannego Józef Godlewski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Wojskowych Obozach Specjalnych. – To hańba polskiego wojska. Pod płaszczykiem wojskowych ćwiczeń zafundowano nam wyjątkowo ciężkie internowanie.
Do sądu w Lublinie (tam mieszka Godlewski) skierował on wniosek o uznanie obozu w Czerwonym Borze za zakamuflowaną formę internowania i do tego samego namawiam kolegów.
Tymczasem Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w IPN Białystok już rok temu wszczęła śledztwo w sprawie komunistycznej zbrodni, polegającej na fizycznym i psychicznym znęcaniu się nad żołnierzami zamkniętymi w Czerwonym Borze w 1982 roku.
zobacz:
Czerwony Bór. 1982 - Kurier Poranny
4lomza.pl Regionalny Portal |
Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0 |
|
W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.
W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
- Analityki ruchu na naszych serwisach
- Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
- Personalizowania reklam
- Korzystania z wtyczek społecznościowych
Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).
W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.
Lista Zaufanych Partnerów
Wyrażam zgodę