Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 stycznia 2023 napisz DONOS@

Alkohol – nieletnim wstęp wzbroniony!

Główne zdjęcie
fot. podlaska.policja.gov.pl

Zambrowscy policjanci od początku tygodnia odwiedzają sklepy z alkoholem, ale nie po zakupy, tylko żeby przypomnieć sprzedawcom o zakazie sprzedaży piwa, wina czy wódki dzieciom i młodzieży. Włączyli się do ogólnopolskiej kampanii „Alkohol – nieletnim wstęp wzbroniony”. Najmłodsze z zatrzymanych pod wpływem promili w Zambrowie dziecko miało 13 lat...

- W 2007 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Zambrowie podczas rutynowych kontroli zatrzymali 21 nieletnich pod wpływem alkoholu – informuje st. sierżant Monika Dąbrowska, oficer prasowy KMP. - W minionym roku było to już 48 nastolatków!
Policjanci wręczają sprzedawcom ulotki i tzw. standy, czyli kartoniki do postawienia obok kasy z informacją, że sprzedawca ma prawo legitymować kupujących alkohol. Ponadto rozdają filmy na DVD z poradami i przykładami dialogów, jak odmawiać sprzedaży alkoholu nieletnim. Przesłanie jest proste: jeśli nie ma się pewności, czy młody człowiek skończył 18 lat, należy prosić o pokazanie dowodu osobistego.
- W sklepie miejskim łatwiej jest kupić nieletnim alkohol, bo większa jest anonimowość – zauważa mł. aspirant Andrzej Łupnicki z wydziału prewencji KMP  Zambrowie. - W sklepach w wioskach raczej każdy każdego zna.
Nastolatki po prośbie o pokazanie dowodu zwykle „czarują” sprzedawców, że dokument zgubiły albo go zapomniały. Zdarza się, że nieodpowiedzialni dorośli kupują dzieciom czy młodzieży alkohol.
Jeśli sprzedawca sprzeda nieletniemu alkohol, może stracić koncesję albo zapłacić grzywnę. Ale co gorsza – będzie mieć na sumieniu wtrącenie młodego człowieka w chorobę alkoholową. To nałóg, który niejednemu zniszczył życie, zamknął perspektywy na rozwój intelektualny i emocjonalny, unieszczęśliwił rodzinę.

Mirosław R. Derewońko  

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę