Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pierwsze umowy na budowę dróg ze środków unijnych

Główne zdjęcie
Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański (fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl)

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański podpisał w piątek z samorządami pierwsze umowy na budowę i przebudowę lokalnych dróg, dofinansowane ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPO WP). Wartość umów podpisanych z pięcioma samorządami - gminami: Hajnówka, Wasilków, Nowogród, Turośl i powiatem kolneńskim - opiewa na prawie 15,5 mln zł, z czego ponad 8,8 mln zł to dotacja ze środków unijnych.


Pozostałe samorządy gminne i powiatowe zakwalifikowane do podpisania umów mają czas do końca marca na uzupełnienie dokumentacji środowiskowej.

Pięć inwestycji, na których realizację podpisano w piątek umowy, zakłada przebudowanie w sumie ponad 27 km dróg gminnych i ponad 12 km dróg powiatowych, a także poprawę dostępu do 32 ha powierzchni terenów inwestycyjnych. Inwestycje przyczynią się też do powstania ośmiu nowych podmiotów gospodarczych oraz utworzenia 22 nowych miejsc pracy.

O środki na drogi mogły starać się samorządy gminne i powiatowe. Maksymalna kwota dofinansowania dla dróg gminnych to 5 mln zł, dla powiatowych 10 mln zł, natomiast dla inwestycji dotyczących poprawy bezpieczeństwa 0,5 mln zł.

Do podpisania wstępnych umów zaproszono ponad 40 samorządów, których projekty zostały najlepiej ocenione przez komisję. Część środków ze 137 mln zł została przeznaczona na ewentualne odwołania.

Dworzański poinformował, że odwołania złożyło już "dużo" samorządów, ale nie chciał podać ich liczby. Całość środków unijnych przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach RPO WP na lata 2007-2013 to 636,2 mln euro.

Zdaniem władz województwa, 137 mln zł na budowę lokalnych dróg to największa kwota przeznaczona do tej pory na otwarty konkurs ofert w ramach tego programu.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę