Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 maja 2024 napisz DONOS@
wiadomość na podstawie www.krzyz.4lomza.pl

Czternastoletni Kuba uratował życie swojej babci

Główne zdjęcie
Kuba Domaszewski w trakcie akcji prowadzonej przez Grupę Ratowniczą

Jakub Domaszewski z Łomży w piątek (16 stycznia) nie poszedł do szkoły, gdyż jeszcze źle się czuł po przebytej grypie, w pewnym momencie usłyszał, że w sąsiednim pokoju dusi się babcia. Gdy straciła przytomność, nastolatek przeprowadził wszystkie niezbędne czynności ratownicze i wezwał pogotowie. Lekarze którzy przyjechali na wezwanie byli pod wrażeniem. Starsza kobieta leżała ułożona w bezpiecznej pozycji oczekując na fachową pomoc. Kuba jest od kilku miesięcy członkiem Grupy Ratowniczej działającej przy parafii Krzyża Świętego w Łomży. Tam przeszedł podstawowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Okazało się ono przydatne szybciej, niż się spodziewał.

Pamiątkowe zdjęcie jednego z zespołów Grupy po przeprowadzonych działaniach
Pamiątkowe zdjęcie jednego z zespołów Grupy po przeprowadzonych działaniach

Jak relacjonuje ks. dr Radosław Kubeł, szef Grupy Ratowniczej działającej przy parafii Krzyża Świętego w Łomży, do której należy także 14-letni Kuba, gdy zasłabła jego babcia byli w domu sami.
- Babcia dusiła się w wyniku zakrztuszenia. Kuba próbował jej pomóc. Gdy straciła przytomność, przeprowadził wszystkie niezbędne czynności ratownicze, których nauczył się na zajęciach. Wezwał także pogotowie, chociaż zdenerwowany, nie był w stanie podać wszystkich danych. Dyspozytorka pogotowia dała na szczęście wiarę młodemu człowiekowi i wysłała na miejsce zespół specjalistyczny – relacjonuje ks. Radosław na stronie internetowej parafii Krzyża Świętego w Łomży.   
Tymczasem Kuba ratował babcię. Pomimo, że już nie oddychała, udało mu się udrożnić drogi oddechowe i przywrócić samoistny oddech. Gdy na miejsce przybyło pogotowie ratunkowe, babcia leżała ułożona w bezpiecznej pozycji oczekując na fachową pomoc. Lekarka pogotowia była pod wrażeniem. Potwierdziła, że Kuba uratował babci życie.

Grupa Ratownicza, do której należy Kuba, to jedna z instytucji działających przy Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinom w Łomży. Stowarzyszenie realizuje działania związane z misją duszpasterską i społeczną parafii Krzyża Świętego w Łomży. Głównym celem istnienia Grupy jest edukacja dzieci i młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz niesienie jej osobom potrzebującym w miarę posiadanych sił i środków.  Grupa współpracuje z jednostką Państwowej Straży Pożarnej, pogotowiem ratunkowym i Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym (SOR) Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Szefem Grupy jest ks. dr Radosław Kubeł, konsultantem medycznym specjalista medycyny ratunkowej lek. Bogdan Opyrchał, kierownik SORu, koordynatorem z ramienia straży pożarnej kpt. Andrzej Gosk. Grupa obecnie liczy 25 młodych ratowników.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę