Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Zabawka

Unikalne znalezisko z okolic Kolna na Mazowszu: miniaturowy kamienny toporek długości zaledwie 4,8 cm z badań naukowych AZP ( skrót od Archeologiczne Zdjęcie Polski czyli ewidencji stanowisk z badań powierzchniowych.) Neolityczna, dziecięca zabawka sprzed kilku tysięcy lat, a może jednocześnie przedmiot kultowy? Niedokończony, jednostronny otwór ma średnicę 1 cm ( prezentowany w kilku ujęciach w różnym oświetleniu.) To półprodukt - połowa z drugiej strony pękła warstwicowo zapewne podczas obróbki. Ogromnym ułatwieniem byłoby odkrycie warsztatu kamieniarza, podczas wykopalisk archeologicznych w tym miejscu. Naukowcy dowodzą, że nasi przodkowie wcale nie byli tak prymitywni jak dotychczas sądzono. Podobni do nas, tylko w odmiennych warunkach życiowych: spróbujmy sobie wyobrazić, jaką edukacyjna zabawkę można było wykonać dziecku, w ówczesnych atmosferze stałej konieczności polowań ?  Do dyspozycji narzędzia z kamienia, drewna i rogu, a z potrzeb duchowych nakazy magii myśliwskiej...

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę