Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Koronki

Zbiór koronek klockowych w naszym Muzeum, to 300 unikalnych wzorów autorstwa Leonii Górskiej, z d. Machwicz - Machczyńskiej. Tygodnik łomżyński „Wspólna praca” zamieścił w 1911 r. jej ogłoszenie: „Nauka koronek.. oraz możność nabycia deseni... za naukę 6 rubli - i bezpłatnie. Łomża, Dworna 21...” Ojciec za udział w Powstaniu Styczniowym trafił na Syberię. Ona spośród szóstki dzieci najbardziej wyróżniała się zdolnościami artystycznymi - jak opisała w jej życiorysie córka, Leonia Mejerowa. Pobierała lekcje „koronkarstwa klockowego w szkole p. Gabryel w Warszawie”.  W 1883 r. poślubiła „Głównego Księgowego Urzędu Akcyz w Łomży” Henryka Górskiego, odtąd wspólnie poświęcili się działalności patriotycznej i dobroczynnej. Dwukrotnie w tygodniu chodziła do więzienia w Łomży, udzielając lekcji więźniarkom, które robiły koronki na metry, a pieniądze ze sprzedaży otrzymywały przy wyjściu na wolność. Leonia założyła w Łomży prywatną szkołę co zaowocowało nagrodą na wystawie koronek w Pradze czeskiej w 1912 r. za ogromny zestaw prac. Ponad 100 próbek wzorów przekazała do Szkoły Koronkarskiej im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem... Koronka powstała w XV w. równolegle we Włoszech i Belgii. W Polsce pojawiła się dzięki królowej Bonie i rozwijała aż do XIX w, podupadając pod naporem fabrycznej produkcji. Nazwa tej najciekawszej i najtrudniejszej z technik rękodzieła artystycznego pochodzi od specjalnych szpulek zwanych klockami, z nićmi lnianymi lub bawełnianymi, które przekładane, krzyżowane i splatane tworzą misterny wzór. Zawsze w modzie, w postaci rękodzieła najcenniejsze. Od 1995 r. powróciły Konkursy Koronki Klockowej a od 2000 r. Międzynarodowy Festiwal...Czy Łomża dostrzega swoją szansę ? Może wspaniale rozwijające się Liceum im. Kossaka jako ośrodek nowego wzornictwa ?  Pomysł dla bezrobotnych - oryginalne pamiątki z Łomży, magnes dla turystów ? Rozsławienie tradycyjnych wzorów łomżyńskich, kurpiowskich i dworskich ? Warsztaty artystyczne dla młodzieży w ośrodkach koronkarskich w Polsce i za granicą ?

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę