Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@

Szklanka mleka

Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL z Grajewa podpisała umowy z 29 szkołami i 3 przedszkolami z regionu Podlasia w ramach programu „Szklanka mleka”. Podopieczni placówek oświatowych objętych tym programem będą mieli możliwość spożycia dziennie przysłowiowej szklanki mleka lub przetworu mlecznego zakupionego po obniżonej cenie. Dotychczas dziewięć podmiotów z województwa podlaskiego złożyło wnioski w białostockim oddziale Agencji Rynku Rolnego w ramach programu „Szklanka mleka”. Obecnie wnioskodawcy zawierają umowy z poszczególnymi placówkami oświatowymi.

Agencja Rynku Rolnego, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej, będzie przyznawać dopłaty do mleka oraz niektórych rodzajów przetworów mlecznych spożywanych przez dzieci w placówkach oświatowych. Chodzi tu o szkoły publiczne i niepubliczne (za wyjątkiem wyższych), przedszkola, żłobki oraz inne placówki prowadzące działalność edukacyjną. Wnioski o przyznanie dopłat mogą składać do oddziału ARR zainteresowani dyrektorzy tych placówek, samorządy lokalne lub inne podmioty związane z obrotem mleka i przetworów mlecznych, które zawrą odpowiednie umowy z placówkami oświatowymi. Mechanizm dopłat sprawia, iż rodzice zapłacą od 18 gr. za każdą spożytą w szkole przez dziecko szklankę mleka do 60 gr. za kartonik mleka smakowego.
Dotychczas na Podlasiu w ramach programu „Szklanka mleka” wnioski do Agencji Rynku Rolnego złożyło 9 podmiotów: SM MLEKPOL z Grajewa, SM MLEKOVITA, MLEKOVITA-Bielmlek, sokólski SOMLEK, SM Hajnówka oraz Express Podlaski, SOT Białystok, Mona Suwałki oraz TMT z Łomży. - Obecnie wnioskodawcy są na etapie podpisywani umów na dostawy mleka i jego przetworów z poszczególnymi placówkami oświatowymi – informuje Bogdan Budzisz, zastępca dyrektora białostockiego oddziału ARR. -Ostatniego dnia sierpnia będziemy znali dokładną liczbę placówek, w których dzieci od 1 września otrzymają dotowane ze środków unijnych mleko – dodaje. Agencja Rynku Rolnego zachęca do składania wniosków podlaskie samorządy. Dotychczas żaden nie zgłosił się do programu. Warto dodać, iż w innych krajach, np. skandynawskich, czy również Francji i Danii, środki przekazywane przez samorządy na oświatę uwzględniają wydatki na spożycie przez dzieci mleko w szkołach.
Jeden z wnioskodawców - Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL z Grajewa podpisała już umowy z 29 szkołami z powiatów grajewskiego, augustowskiego, kolneńskiego i sejneńskiego oraz 3 przedszkolami z Augustowa. Dzieci z tych placówek od 1 września otrzymywać będą codziennie przysłowiową szklankę mleka w postaci produktów mlecznych. Podpisywanie umów z kolejnymi placówkami jest w toku i niewykluczone, iż z początkiem września będzie ich dwa razy tyle- informuje MLEKPOL.
Wnioski o zatwierdzanie do udziału w mechanizmie dopłat do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych można składać do białostockiego oddziału ARR przez cały rok szkolny. - Środków na dotacje na pewno nie zabraknie –dodaje Bogdan Budzisz z ARR.

 

Dział współtworzy:
WODR Szepietowo
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę