Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Jerzy

Talentem plastycznym wpisał się na trwałe w historię tej części Mazowsza. Kształtowało go dorastanie w malowniczym Nowogrodzie we wszechstronnie wykształconej, patriotycznej rodzinie Zofii i Adama Chętników, w czasach tworzenia Skansenu Kurpiowskiego i Muzeum w Łomży. Rocznik 1917. Jeden z czworga dzieci Chętników, z których dwoje zmarło w dzieciństwie. Z młodszą  siostrą Teresą - jak wspomina Wiesława Laszczkowska - doświadczał wojennych zniszczeń domu rodzinnego w Nowogrodzie, przenosin do Piątnicy i Łomży, gdzie matka Zofia znajdywała pracę  jako nauczycielka lub tłumaczka książek z języka francuskiego. Jerzy Chętnik we wrześniu 1939 r. poszedł na front. Udało mu się zbiec z niemieckiego obozu jenieckiego. W końcu 1941 r. ożenił się. Założył z Ojcem przymuzealną Pracownię Bursztyniarską, jedyną tego typu w Polsce, gdzie szlifował bursztyn na potrzeby Muzeum w Łomży. Przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków; zostawił wiele obrazów olejnych, pasteli, rysunków. Odszedł w 1967 r. kilka miesięcy przed śmiercią Adama Chętnika. Ze zbiorów muzealnych: Podwórko łomżyńskie, 1966 r. oraz portret Artysty nad Narwią - fragm. fotografii Z. Dudo z 1958 r.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę