Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Dostojnie i godnie zainaugurowano łomżyńskie uroczystości 90-lecia odzyskania niepodległości

- Drozdowo symbolizuje patriotyczną postawę naszych ojców i dziadów. Dziś składamy im hołd – mówiła Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody mieszczącego się w dworku Lutosławskich w Drozdowie. W niedzielny poranek na podniosłej uroczystości inaugurującej obchody 90-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zebrało się tu ponad sto osób - przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych, partii politycznych, straży pożarnej, policji, wojska i harcerze. Przed wmurowaną na ścianie dworu tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego – jednego z twórców niepodległej Polski – złożono kwiaty, w okalającym dworek parku posadzono jeden z 90 dębów, które w najbliższych dniach będą posadzone na terenie powiatu łomżyńskiego, a w niebo wzbiło wzbiły się setki gołębi...

Organizatorami uroczystości niepodległościowych w Drozdowie byli Starosta Łomżyński oraz Prezydent Łomży, Burmistrzowie i Wójtowie Gmin Powiatu Łomżyńskiego. W kilku zdaniach starosta Krzysztof Kozicki, poseł Lech Kołakowski i członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek podkreślali znaczenie wydarzeń sprzed 90 lat i rolę jaką w nich odegrał „drozdowski dwór”  
- Miejsce to jest szczególne – mówił starosta łomżyński Krzysztof Kozicki podkreślając, że to właśnie w tym dworze gościł Roman Dmowski, a bracia Lutowsławscy prowadzili pracę narodową.
- Chwała płynąca z sukcesów przodków daje nam powody do dumy – mówił Kozicki nawiązując do słynnych słów Romana Dmowskiego: „Bo Polska nie jest własnością tego czy innego Polaka, tego czy innego obozu, ani nawet jednego pokolenia. Należy ona do całego łańcucha pokoleń, wszystkich tych, które były i które będą."
Ten wybitny polski polityk, twórca Narodowej Demokracji, którego podpis widnieje pod traktatem Wersalskim potwierdzającym odzyskanie przez Polskę, po 123 lata niewoli, własnej państwowości, ostatnie miesiące i dni życia spędził właśnie w dworze w Drozdowie (zmarł 2 stycznia 1939 roku). Przed tablicą Dmowskiego delegacje złożyły kwiaty, a w parku obok dworu posadzono małe drzewko dębu. 90 takich trzew zostanie jeszcze w listopadzie posadzonych na terenie gmin powiatu łomżyńskiego w ten sposób upamiętniając 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Następnie wszyscy zebrani w uroczystym pochodzie przeszli do pobliskiego kościoła, gdzie sprawowano Mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Główne uroczystości związane z 90 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się 11 listopada w Łomży. O godzinie 9:00 przed tablicą pamiątkową ku czci Leona Kaliwody, przy ul. Sienkiewicza 10, odbędzie się uroczysta odprawa pocztów sztandarowych i Apel Poległych. Następnie w Katedrze Łomżyńskiej ksiądz biskup Stanisław Stefanek będzie przewodniczył Mszy świętej w intencji Ojczyzny, po której na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich na cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika zapalone zostaną znicze.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę