Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Kurpie

178 lat temu w książce „Lud polski” pisał Łukasz Gołębiowski: „ W Mazowszu...w lasach pomiędzy rzekami Bugiem, Narwią...Biebrzą...zamieszkał od wieków lud pełen męstwa i odwagi, Kurpiami zwany. Siedziby ich...przechodziły i na lewy brzeg Bugu...Myszyniec i Ostrołęka stolicą ich niejako. Bartnictwem i myśliwstwem się bawią i wszyscy niemal są doskonałymi strzelcami. Nazwisko ich od obuwia: „kurpiami” zwanego...” Dodajmy: obuwia wykonanego własnoręcznie z łyka lub skóry, materiałów pod dostatkiem nad Narwią.  Adam Chętnik zgromadził świadectwa niebywałej samowystarczalności mieszkańców Puszczy Kurpiowskiej; opisując odrębność architektury, stroju, obyczajów w licznych artykułach m.in. w naukowym kwartalniku „Polska sztuka ludowa”. Wydrukowany tam portret strzelca grającego na rogu myśliwskim wykonał ok. 1947 r. Józef Deptuła, nauczyciel Liceum Pedagogicznego w Łomży - mój  Ojciec. Podpatrywałem w domu rodzinnym jak piórkiem w tuszu przerysowywał, przyniesione przez Chętnika wyblakłe fotografie z lat 30 –tych: stroje, kapliczki, pejzaże, bo w ówczesnych warunkach najczytelniej w druku wychodziły rysunki. Po latach odkryłem w zbiorach Muzeum w Łomży oryginalną, przedwojenną odbitkę fotografii z tego cyklu: ten sam strój myśliwego, ta sama postać...Zanikający obraz widziany oczami Chętnika mogłem wzmocnić i przywrócić pamięci dzięki technice cyfrowej.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę