Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Tajemnicze korytarze pod ziemią

Główne zdjęcie
Właz do schronu z podwórka

Robotnicy prowadzący wykopy na podwórku bloku przy ul. Rządowej 10 w Łomży natrafili na tajemnicze podziemne ściany i stropy. Jeden z włazów prowadzi do ceglanej komory, która - być może – była przejściem ratunkowym ze znajdującego się dotąd w piwnicach budynku schronu.

Koparka odkryła część wyjścia ze schronu w piwnicy budynku przy ul. Rządowej.
Koparka odkryła część wyjścia ze schronu w piwnicy budynku przy ul. Rządowej.
Do schronu w piwnicy bloku przy ul.Rządowej prowadzą stare drewniane i nieużywane drzwi.
Do schronu w piwnicy bloku przy ul.Rządowej prowadzą stare drewniane i nieużywane drzwi.
- Te podziemne komory są zbudowane po wojnie – twierdzi Andrzej Wszeborowski, szef firmy konserwatorsko-budowlanej z Łomży. - Świadczy o tym izolacja, która wykonana jest lepikiem i cegły z różnych okresów, nawet te duże tzw. carskie z początku XX w. Na takich ceglanych gruzowiskach odbudowano po wojnie niemal całą Łomżę. Przecież Rządowa do był ciąg kamienic aż do Starego Rynku.
Zdaniem miłośnika zagadek Łomży, na tym podwórku w miejscu wykopów – zanim prawdopodobnie w latach 60. zbudowano blok – stała i kamienica, i oficyna od podwórka, której ślady właśnie odkryła koparka.
Faktycznie tunele pod miastem ciągną się od skweru na rogu ulic Wojska Polskiego i 3 Maja w kierunku szaletu i pod al. Legionów do budynku przy. ul. Dwornej, gdzie mieści się studio TVP oraz dalej do Biedronki. Niestety, włazy do nich zostały zasypane, chociaż stanowiłyby niewątpliwa atrakcje miasta. Z kolei od strony domu na kurzej nóżce przy ul. Krótkiej ciągną się płytko posadowione korytarze między blokami wzdłuż ul. Długiej. Jedna z hipotez mówi, że to jeszcze część przedwojennych umocnień Łomży.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę