Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Mazowieckie

101 lat temu ukazało się dzieło Zygmunta Glogera:  „Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce”, którego oryginalny egzemplarz przechowuje Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Ze wzruszeniem znajduję jak Gloger z Jeżewa pod Białymstokiem, piszący o sobie: „Podlasianin” pisze o naszej małej Ojczyźnie: Mazowsze nadnarwiańskie, precyzując, że składa się na nie Mazowsze łomżyńskie  i Mazowsze kurpiowskie. Dziś jego następcy, historycy białostoccy nazywają Ziemię Łomżyńską: „Podlasiem” a decydenci organizują w Nowogrodzie: „święto Podlasia”- co ciekawe - bez sprzeciwu Łomżan i Kurpiów. Czy naszą tożsamość ocali jedynie porozumienie samych Mazowszan poprzez powołanie specjalnej organizacji pozarządowej ?...Książka Glogera ukazuje jak pięknie różniły się dawne chaty: np. Kurpiów mazowieckich - wg rysunku Wojciecha Gersona z poł. XIX w. i mazowieckiej szlachty zagrodowej z okolic Wizny na fotografii z ok. 1900 r. Gloger krzepi: opisując, z szacunkiem dla odrębności, różnorodność i jedność staropolskiej kultury. 

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę