Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Zausznica

29 dirhemów, 2 zausznice ( tylko jedna w całości) oraz 4 paciory - tyle trafiło do muzeum z rozproszonego skarbu, który odkryto w 1984 r. w Górze Strękowej. Znalezisko jest dowodem, że w X wieku w pobliżu Wizny funkcjonował szlak handlowy z Azji Środkowej nad Bałtyk. Unikalna zausznica z tego skarbu przechowywana w Łomży ma 13 cm długości, jest zdobiona granulacją i filigranem. Ta luksusowa ozdoba stroju kobiecego to przykład wysokiego kunsztu rzemiosła z kręgu bizantyjskiego. Uratowane zabytki Muzeum z Łomży wypożyczyło na  międzynarodową wystawę „Europa środkowa około roku 1000”, która była wspólnym projektem pięciu państw. Od 2000 r. wystawę mogli  podziwiać mieszkańcy Berlina, Mannheim, Budapesztu, Pragi i Bratysławy.
Bolesław Deptuła
nie, 05 października 2008 19:52
Data ostatniej edycji: nie, 05 października 2008 19:56:01

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę