Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Jubileusz Biura Porad Obywatelskich w Łomży

Już od 12 lat funkcjonuje Biuro Porad Obywatelskich w Łomży. Powstało 10 października 1996 r. jako drugie w Polsce, po Biurze Porad Obywatelskich w Warszawie. Teraz jest członkiem ogólnopolskiej sieci zrzeszającej 35 tego typu instytucji, działając pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. - Naszym celem jest zapewnienie obywatelom wiedzy o przysługujących im prawach, tak aby potrafili w aktywny i skuteczny sposób rozwiązywać swoje problemy. Rocznie udzielamy ponad 1000 porad - podkreśla Alicja Moroz-Rutkowska prezes Stowarzyszenia Wspierania Poradnictwa Obywatelskiego prowadzącego Biuro Porad Obywatelskich w Łomży.


Z usług BPO – jedynego dotychczas w województwie podlaskim - korzystają przede wszystkim mieszkańcy Łomży oraz jej najbliższych okolic, a także Zambrowa, w którym prowadzimy Powiatowy Punkt Poradnictwa Obywatelskiego. Zespół doradców Biura stara się docierać z poradami także do mieszkańców dalej położonych miejscowości. Osobom zamieszkującym na terenie gmin wchodzących w skład powiatów łomżyńskiego oraz zambrowskiego, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, które nie mają możliwości dotarcia do Biura lub Punktu, proponujemy obecnie udzielanie porad telefonicznych na koszt BPO. Wystarczy zadzwonić pod numer 0-86 473 54 98 lub 0-86 216 48 79 i podać swój numer telefonu, a doradca BPO oddzwoni, żeby dowiedzieć się, jaki jest problem i następnie udzieli porady. Potrzebne w danym przypadku informacje lub wzory pism procesowych możemy dodatkowo wysłać pocztą.
Osobom niepełnosprawnym oraz członkom rodzin dotkniętych problemem alkoholizmu i przemocy w rodzinie z terenu całego województwa oferujemy możliwość uzyskania porady listownej i telefonicznej. Można również uzyskać poradę za pośrednictwem jednego z punktów dostępu do poradnictwa online. Prowadzimy je we współpracy z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie w Hajnówce i w Kolnie oraz Fundacją „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce.
Nasze porady adresujemy również do grupy szczególnie zagrożonej wykluczeniem społecznym, jakim są osoby odbywające karę pozbawienia wolności. Doradcy BPO pełnią od 3 lat dyżury w Zakładzie Karnym w Grądach Woniecko, natomiast osadzeni w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze mają możliwość uzyskania porady drogą mailową (za pośrednictwem wychowawcy). Od października br. będziemy realizować duży program poradnictwa listownego dla więźniów odbywających karę w 11 zakładach karnych z terenu woj. lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz 3 ZK z terenu woj. zachodniopomorskiego.
Biuro Porad Obywatelskich w Łomży jest prowadzone przez Stowarzyszenie Wspierania Poradnictwa Obywatelskiego. Jako niezależna od władz organizacja pozarządowa nie posiada ono żadnego stałego źródła finansowania. Środki na zapewnienie nieprzerwanej działalności Biura są pozyskiwane w różnego rodzaju konkursach, m.in. ogłaszanych przez władze samorządowe. W 2008 r. Biuro jest współfinansowane z grantów i dotacji przyznanych przez:
Fundację im. Stefana Batorego,
Fundację Fundusz Współpracy (ze środków Unii Europejskiej w ramach Środków Przejściowych 2005),
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich,
Ministerstwo Sprawiedliwości,
Wojewodę Podlaskiego,
Zarząd Województwa Podlaskiego,
Urząd Miasta Łomży.
Przypominamy, że Biuro Porad Obywatelskich w Łomży mieści się na ul. Szosa Zambrowska 1/27 (budynek Starostwa Powiatowego), p. 215. Doradcy BPO udzielają porad w poniedziałki w godz. 11.00-16.00 oraz we wtorki, środy i czwartki w godz. 9.00 – 14.00.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę