Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Dirhemy

Do zbiorów muzealnych trafiło tylko 29 srebrnych monet arabskich, ze skarbu ukrytego ponad tysiąc lat temu pod Górą Strękową  k/ Wizny.  Choć kilka przedziurawiono i służyły jako ozdoby, nadal mogły być środkiem płatniczym. Orientacyjnie baran wart był 4 dirhemy, koń 80, a niewolnik 100. Dirhemy przeniknęły do Europy w ogromnych ilościach, dominując na ziemiach polskich między VIII a połową X w. Przybyły nad Narew być może dzięki Skandynawom, którzy prowadzili z Arabami ożywione kontakty handlowe...W powiększeniu awers dirhema Ismaila ibn Ahmada z dynastii Samanidów z roku 897 / 8, z mennicy w Samarkandzie. Wobec  zakazu przedstawiania wszelkich wizerunków, dopuszczano jedynie pismo kufickie, używane wyłącznie na pomnikach sztuki arabskiej, na monetach i do przepisywania Koranu. W polu monety wyznanie wiary „Nie ma Boga nad Allaha Jedynego, który nie ma towarzysza”; w otoku wewnętrznym nazwa mennicy i rok wybicia wg kalendarza islamskiego; w zewnętrznym  cytat z Koranu. Na rewersie imię kalifa - następcy proroka Mahometa... Mennic w rozległym państwie arabskim było kilkadziesiąt, m.in. w Bagdadzie, Damaszku - miejsc znanych nam raczej z „Baśni tysiąca  i jednej nocy”.
      Skarb cudem ocalał, zważywszy niezwykłość miejsca: to drugie Westerplatte; cel bombardowań hitlerowskiego lotnictwa i pancernej dywizji Guderiana, gdzie swój bunkier wysadził w powietrze bohaterski kpt. Raginis.      

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę