Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

Katedra z wiekiem coraz piękniejsza

Licząca blisko pół tysiąca lat Katedra Łomżyńska z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc staje się coraz piękniejsza. Postępują prace przy remoncie ceglanej elewacji świątyni, a dziś także rozpoczęła się przebudowa bramy głównej prowadzącej na dziedziniec katedralny od strony ulicy Dwornej.

Brama katedralna nie była zabytkiem, ale podobnie jak całe otoczenie zabytkowej świątyni znajduje się pod nadzorem konserwatora. Wyraził on zgodę na rozbiórkę starej i wybudowanie nowej bramy. Będzie ona nieco bliżej ulicy, i z szerszym wjazdem - o co szczególnie apelowali strażacy.

Prowadzony obecnie remont Katedry jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Sfinansowanie prowadzonych prac tylko z budżetu parafii byłoby niemożliwe. Stąd konieczne jest także wsparcie  wielu sponsorów i instytucji.  Podczas najbliższej sesji radni Łomży mają ustosunkować się do wniosku o wsparcie prac związanych z odnowieniem elewacji Katedry kwotą 200 tys zł. To 50% nakładów koniecznych na wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich elewacji.

Dodajmy tylko, że w przyszłym roku w Łomży uroczyście ma być obchodzony jubileusz 1000-lecia śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. To właśnie ten niemiecki biskup - misjonarz przyniósł chrześcijaństwo na łomżyńską ziemię. Zginał śmiercią męczeńską 9 marca 1009 roku prawdopodobnie w okolicach dzisiejszej Wizny.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę