Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Aplika

Zagadkowy, XV- wieczny przedmiot z brązu wielkości 2,3 cm. Znaleziony w 1964 r. podczas wykopalisk archeologicznych T.R. Żurowskiego, w pozostałościach średniowiecznego zamku na Wzgórzu Ziemowita w Nowogrodzie.
Wypukły wizerunek jeźdźca na koniu, w hełmie, z mieczem i tarczą (ze śladami białej emalii w zagłębieniach ? ) mógł być częścią ozdobnej dekoracji np. stroju rycerza lub jego rynsztunku. Intrygujące są wypustki zakończone elementem z herbu królów francuskich, dziś zwanym „fleurs de lis” lub „lilie burbońskie” ( podobne zakończenia ma 6-kątny wisior o zbliżonym kształcie, z czerwoną emalią, w opublikowanych zbiorach British Museum ).
Kim był tajemniczy gość, który mógł zgubić tę ozdobę  w nowogrodzkim  zamku nad Narwią ?

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę