Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Półmisek

Świadectwo niezwykłych wykopalisk z 2000 r. na ulicy Rybaki w Łomży. Wskutek bezmyślności ludzkiej mogliśmy stracić je bezpowrotnie, bo „zapomniano” o przepisach ochrony zabytków. Dopiero urzędowo wstrzymane prace budowlane dały szansę badaniom ratowniczym.
Archeolodzy znaleźli m.in. narzędzia krzemienne i ceramikę neolityczną z III tysiąclecia pne: najstarsze z terenu miasta (!) oraz  tajemniczą ziemiankę z paleniskiem z epoki żelaza. Jakby „na deser” prac odkryto ślady osadnicze z XVI - XVIII w. z niezwykłą kolekcją ceramiki - jak to najczęściej bywa potłuczonej i niekompletnej: talerzy, mis, garnków, kubków, kafli. Potem muzealny archeolog z „puzzli” kilku kawałków przywracał „do życia” całe naczynia na podstawie fragmentu dna i części brzegowej, brakujące fragmenty uzupełniając gipsem, jak na prezentowanym półmisku o średnicy 31 cm. Cierpliwość jednego pracownika dała szansę innym ujrzeć wielość kształtów i barw, wciąż pięknych. Bogactwo wzornictwa godne serii oryginalnych pamiątek turystycznych z nad Narwi, jeśli znajdzie się chętny wytwórca.

Bolesław Deptuła
nie, 31 sierpnia 2008 11:53
Data ostatniej edycji: pon, 01 września 2008 11:29:51

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę