Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Batory powróci do Łomży...

Główne zdjęcie
Statek na szlaku króla Stefana Batorego (fot. www.targowek.waw.pl)

Pomysł aby reaktywować dla celów turystyczno-rekreacyjnych stary szlak wodny wytyczony w końcu XVI wieku przez króla Stefana Batorego to szansa na rozwój turystyczny także Łomży i regionu. Szlak, który zaczyna się na Wiśle w Warszawie i prowadzi przez Zalew Zegrzyński, Narew, Biebrzę do Kanału Augustowskiego (i dalej aż do Niemna), uznany jest za największy projekt turystyczno – rekreacyjny w Polsce. W jego realizację chcą włączyć się wszystkie znajdujące się przy trasie samorządy z województwa podlaskiego i mazowieckiego.

To może być turystyczny hit w najbliższych latach. Projekt zakłada udostępnienie wodniakom ponad 300 km drogi wodnej od Kanału Żerańskiego przez Narew, Biebrzę, Kanał Augustowski aż do Niemna. Inicjatywa reaktywowania szlaku narodził się w warszawskiej gminie Targówek. Od kilku miesięcy dzięki decyzjom władz Warszawy, Nieporętu oraz Serocka uruchomiony został pierwszy odcinek szlaku rozpoczynający się w rejonie Zamku Królewskiego, przebiega przez Kanał Żerański, Zalew Zegrzyński, następnie dociera przez Narew do Serocka...
Kiedy zostanie przedłużony dalej? Krzyszof Bil Jaruzelski, zajmujący się w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku sprawami turystyki twierdzi na łamach Gazety Wyborczej, że ostatnio prace nad Szlakiem Batorego nabrały rozpędu. Paradoksalnie rozpęd możliwy jest dzięki pohamowaniu apetytów poszczególnych samorządów. Według pierwszych szacunków tylko podlaskie samorządy zgłosiły projekty warte 240 mln zł. Przy Szlaku Batorego miały powstawać kryte lodowiska, aquaparki, stadion ligowy, hotele, a nawet pole golfowe. Teraz ograniczono je do  40 milionów. Najważniejsze inwestycje na które powinny pójść pieniądze to porty w Nowogrodzie i Wiźnie, port i bulwary w Łomży i trochę infrastruktury turystycznej wzdłuż całej trasy...
Na razie koordynujący podlaską część budowy szlaku urząd marszałkowski zlecił za 30 tys. zł wykonanie strategii promocji produktu jakim ma być szlak. Ma to poszczególnym samorządom pomóc w ubieganiu się o unijne środki z centralnych programów Innowacyjna Gospodarka i Infrastruktura i Środowisko.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę