Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Pająk

Tylko niewielki procent inkluzji w bursztynie stanowią pajęczaki.
60 lat temu Adam Chętnik, założyciel Muzeum w Łomży, szukając bursztynu na Kurpiach natrafił na wyjątkowy okaz  paciorka wielkości 2, 6 cm, z uwięzionym pająkiem ( Araneae). Znaleziony w Czarni Myszynieckiej i wyszlifowany do grub. 8 mm  przezroczysty bursztyn uwidocznił oszałamiające szczegóły ( w załączeniu fotografia inkluzji z obu stron). 
Dziś barwne i precyzyjne fotografie ułatwiają pracę badaczom, ale szkoda, że muzealne ograniczenia finansowe nie pozwalają turystom „spacerować”  po świecie sprzed 40 milionów lat poprzez obrazy z mikroskopu elektronowego. Może tak niezwykłe pokazy komputerowe ułatwiłyby przełamanie stereotypu kojarzenia bursztynu tylko z Bałtykiem i mniej byłoby turystów zaskoczonych  „odkryciem”, że w Łomży jest unikalna kolekcja „Złota Północy”. Znawcy wiedzą , że jest to największy zbiór regionalny w Polsce. Zapóźnienia cywilizacyjne przeszkadzają w skutecznej promocji bursztynów kurpiowskich, więc to co powinno być dumą i wizytówką regionu leży w magazynach, dostępne tylko naukowcom...

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę