Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Trajan

Ponad 30 lat temu do muzeum trafiła srebrna moneta o wym. 18 x 19 mm, która zwraca uwagę znakomitym stanem zachowania i artystycznym wykonaniem. Denar wybity w Rzymie w latach 112-114 zdobi popiersie Trajana. Na rewersie krocząca postać Marsa, jednego z głównych bogów w mitologii rzymskiej, czczonego jako ojca bliźniąt - założycieli Rzymu:  Romulusa i Remusa. Jest to jeden z niewielu denarów znalezionych pod Łomżą.
Turyści wiedzą, że w centrum Rzymu istnieją pozostałości Forum Trajana. To  największe z 6. rzymskich forów cesarskich i najpóźniej zbudowane, w którego obrębie jest słynna  Kolumna z prochami Trajana - upamiętniająca historię wojny i zwycięstwo nad Dakami.
Żył w latach 53 – 117. W ciągu 19 lat panowania zapisał się jako wybitny przywódca i administrator. Jedyny cesarz, który otrzymał oficjalny tytuł Optimus - „Najlepszy”. Zakazał prześladowania chrześcijan, doprowadził do największego zasięgu terytorialnego, prowincje otoczył opieką ( zakładał miasta, sieć dróg i akweduktów). Jeden z pięciu dobrych cesarzy, słynących z umiaru w korzystaniu z władzy – okres ich panowania nazwano złotym wiekiem rzymskiego imperium.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę