Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Defibrylatory dla strażaków

Dziewięć nowo zakupionych defibrylatorów dla Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej otrzymają dziś strażacy z województwa podlaskiego. Sprzęt służący do bezpośredniego ratowania życia w razie zatrzymania akcji serca, został zakupiony z inicjatywy wojewody podlaskiego Macieja Żywno. Otrzymają go m.in. strażacy z Grajewa, Wysokiego Mazowieckiego i Zambrowa. Jedno takie urządzenie kosztuje ponad 5 tys zł.

Defibrylator stanowi ważne uzupełnienie posiadanych zestawów sprzętu ratownictwa medycznego i jak podkreślają strażacy  umożliwi podjęcie skuteczniejszych działań medycznych w przypadku zatrzymania krążenia u poszkodowanych.

Ratownictwo medyczne stanowi jedno z ważniejszych dziedzin strażackiej służby. Podczas dużej części prowadzonych akcji spotykają się z koniecznością udzielania pomocy osobom poszkodowanym. Szczególnie jest to istotne w sytuacjach gdy na miejscu zdarzenia nie ma kwalifikowanej pomocy medycznej (zespołu Pogotowia Ratunkowego) lub gdy liczba osób poszkodowanych przekracza możliwości działania służb medycznych na miejsce akcji (np. wypadki drogowe z udziałem autobusów, zdarzenia masowe, …). Wszyscy strażacy Państwowej Straży Pożarnej biorący udział w akcjach ratowniczych posiadają przeszkolenie teoretyczne i praktyczne (zakończone egzaminem) w zakresie ratownictwa medycznego. W sumie w województwie przeszkoleniem medycznym legitymuje się około 1700 strażaków Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. W jednostkach Straży jest użytkowanych 160 zestawów ratownictwa medycznego (tzw PSP R-1 zawierający zestaw opatrunków i podstawowy sprzęt medyczny), 7 respiratorów, 57 zestawów do tlenoterapii, 112 zestawów szyn do unieruchamiania kończyn oraz inny, drobniejszy sprzęt medyczny. W roku ubiegłym strażacy podczas swoich akcji samodzielnie udzielili pomocy medycznej 254 osobom.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę