Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

kielich

W 1961 r. A. Chętnik zainicjował wykopaliska na Wzgórzu Ziemowita w Nowogrodzie. Pod kierunkiem T. R. Żurowskiego, w pozostałościach  zamku z czasów Kazimierza Wielkiego odkopano unikalny (jeden z kilku w Polsce), szklany kielich typu „flet”. Datowany na wiek XIV ma wys. ok. 21 cm,  średnicą wylewu 3, 5 cm i szeroką stopką: 11, 5 cm.  Przechowywany w zbiorach łomżyńskiego muzeum okaz ma gęsto zdobioną guzkami w kształcie kropli czaszę, którą w górnej część otacza nitka szklana.
Wysmukłe kielichy typu fletowego szczególną popularnością cieszyły się w Europie płn. w XVII- XVIII wieku, osiągając nawet 60 cm. wys. Jak mógł się prezentować w użyciu kielich podobny do łomżyńskiego  prezentuje XVI wieczna rycina, znaleziona w książce o średniowiecznych szkłach niemieckich (F. Rademacher, Berlin 1933).

 

Bolesław Deptuła
so, 09 sierpnia 2008 16:38
Data ostatniej edycji: so, 09 sierpnia 2008 21:55:45

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę