Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Pieczęć

10 lat temu zbiory historyczne Muzeum wzbogacił eksponat iście królewski dokument z 1527 r. na pergaminie opatrzony pieczęcią. Akt sporządzony za panowania Zygmunta I Starego, potwierdza prawa braci Zakrzewskich do dóbr w Ziemi Łomżyńskiej. Spisany po łacinie, wymienia: m.in. Kramarzewo, Klimasze Jabłoń, Radziłów, Zakrzewo, Zagroby „in terra Lomzen et districtu Zambrovien”.
XIX - wieczny historyk Karol Szajnocha, pieczęcie określał sercem każdego dokumentu. Odciskano je  w wosku czerwonym lub zwykłym - białym. Przy łomżyńskim dokumencie jest w czerwonym wosku: przywieszona na jedwabnym sznurku pieczęć mniejsza  koronna ma 4, 5 cm średnicy. Czytelne jest na niej imię władcy: SIGISMVNDI  D. G. REGIS  (Zygmunta z Bożej Łaski króla) oraz 4 - polowa tarcza z herbami: Korony (Orzeł) i Litwy (Pogoń), podtrzymywana z boków przez 2 postacie aniołów.
W kancelarii królewskiej używano pieczęci majestatowych oraz wielkich, średnich i małych. Sygnetową dysponował  tylko monarcha. Każda pieczęć była w zachowaniu innego urzędnika – a pieczęci mniejszej- takiej jak nasza -  strzegł podkanclerzy. Podczas pogrzebu każdego króla, kruszono gipsowe modele jego pieczęci.
Bolesław Deptuła
nie, 03 sierpnia 2008 18:22
Data ostatniej edycji: pon, 04 sierpnia 2008 15:13:29

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę