Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Talizman

Zawieszka  dł. 7,7 cm, z lekko lejkowatym otworem, znaleziona nad Narwią pod Nowogrodem. Przypuszczalnie  nawet mezolityczna czyli ok. 8 - 4 tys. lat pne ), z kości promieniowej młodego konia, z naturalnymi wklęsłościami, które znakomicie wykorzystał  prahistoryczny artysta, umieszczając nad  postacią łani (?) zaznaczonej cienką kreską, celowo fragmentaryczny przez co powiększony ryt dominującej postaci jelenia w biegu. To cos więcej niż ozdoba: talizmanom przypisuje się  magiczną moc przynoszenia szczęścia posiadaczowi. Możemy się tylko domyślać: czy był własnością plemiennego szamana, myśliwego, czy młodego łowcy w trudnym dla niego okresie inicjacji ?

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę