Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Długowieczność bez nałogów...

Główne zdjęcie
Stanisław Dardziński

Stanisław Dardziński z Kupisk Nowych świętuje 103 urodziny. W środę jubilata z kwiatami i życzeniami 200 lat odwiedził wójt gminy Jacek Nowakowski. Jak twierdzi opiekująca się starszym panem sąsiadka przed wizytą wójta pan Stanisław kosił jeszcze kosą trawę, aby wszystko dobrze wyglądało. 103-letni mężczyzna podkreśla, że zdrowie mu dopisuje, bo nie pali papierosów i za alkoholem też nie przepada.

Janina Babowicz (zaprzyjaźniona sąsiadka opiekująca się p. Stanisławem) i Stanisław Dardziński
Janina Babowicz (zaprzyjaźniona sąsiadka opiekująca się p. Stanisławem) i Stanisław Dardziński
Janina Babowicz, Stanisław Dardziński, Jacek Nowakowski
Janina Babowicz, Stanisław Dardziński, Jacek Nowakowski

Pan Stanisław Dardziński nie zachowuje się i nie wygląda jak stulatek. W środę podejmował gości i zabawiał ich historyjkami ze swojego długiego życia.  Pan Stanisław pamięta jeszcze bolszewików szturmujących Łomżę w 1920 roku, ale szczególnie mocno w pamięci utkwiły mu wydarzenia z okresu II wojny światowej. Na miesiąc przed jej wybuchem jako rezerwista został wezwany do wojska. We wrześniu 1939 roku jako saper zaczynał bronić Polski na Fortach w Piątnicy. Ze szczegółami opowiadał o tym jak wojska niemieckie bombardowały umocnienia od strony Małego Płocka.
- Jeden z pocisków trafił w naszą kuchnię i nie było obiadu – opowiadał pan Stanisław.
Wspominał jak żołnierze opuścili Forty i jak się wycofywali przez Konarzyce, Podgórze, Czerwony Bór, aż do Łętownicy pod Andrzejewem, gdzie doszło do dużej bitwy z hitlerowcami.
- Dwa dni tu walczyliśmy. W pewnym momencie miało dojść nawet do bitwy na bagnety, ale gdy nasz dowódca krzyknął bagnet na broń, Niemcy się wycofali – wspominał, podkreślając że wówczas dreszcz przeszedł po jego całym ciele.
Pan Stanisław trafił do niewoli, później został wywieziony na granicę niemiecko-francusko-duńską, gdzie pracował u bauerów.
- Ale tam jedzenia nie brakowało, a nawet bauer częstował nas papierosami, które oddawałem koledze – opowiadał, wspominając także miesięczny pobyt w niemieckim szpitalu i pielęgniarkę - Niemkę, która nauczyła go grać w szachy.

Okazuje się, że pan Stanisław nie jest jedynym stulatkiem w gminie Łomża. W Wygodzie  mieszka pani, która tak jak on w tym roku kończy 103 lata. Wójtowi chyba nawet przez chwilę przeleciała myśl, aby ich wyswatać, bo obiecał że jeszcze w tym roku ich zapozna....
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę