Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Łomża: Trudna sytuacja niepełnosprawnych dzieci

Dzieci głęboko upośledzone wymagają specjalnej troski, rehabilitacji i opieki. W Łomży mają ją w przedszkolu integracyjnym, a gdy je skończą - w domu dziennego pobytu. Tyle tylko, że za terapię rodzice muszą płacić i to niemało. Ci najgorzej sytuowani wybierają szkołę specjalną. A ta zapewnia tylko zajęcia lekcyjne i to - w domu dziecka, a nie z rówieśnikami.

18-letni Adam spędza dnie w czteroosobowej grupie w domu pomocy społecznej. Ma tam nauczyciela, rehabilitanta, psychologa. Za pobyt dzieci rodzice płacą. Początkowo było to sto złotych za wyżywienie. - Później w następnych miesiącach i latach zrobiło się 280 zł, z 280 w 2004 roku zrobiło się - w przypadku mojego dziecka 1267 zł miesięcznie – mówi Zbigniew Nawrocki.

Alternatywą jest szkoła specjalna, w której zajęcia nauczyciel prowadzi indywidualnie, w domu dziecka. Rodzice na to się nie godzą. Jak mówi Dorota Nawrocka - Jest to też człowiek, osoba, która ma swoje życie i to, że to życie inaczej wygląda niż życie zdrowego dziecka, to nie znaczy, że trzeba je skazać na siedzenie w domu.

Bo siedzenie w domu to cofanie. Pod opieką terapeutów dzieci uczą się samodzielnie jeść, wykonywać polecenia. Tylko specjaliści potrafią do nich dotrzeć.

Rodzice chcą utworzenia ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, finansowanego między innymi z subwencji oświatowej, która jest kilkakrotnie wyższa niż dla dzieci zdrowych. Samorząd woli utworzenie małej grupy przy szkole specjalnej. Ale tam nie byłoby terapii - tylko zwykłe lekcje. - Jeżeli podejmiemy decyzję długofalową i utworzenia oddzielnego budynku, oddzielnego ośrodka rewalidacyjnego, no to na pewno to powinno potrwać ok. 2 lat – powiedział Krzysztof Choiński.

- Placówki państwowe nie są dostosowane do spełniania potrzeb tych dzieci, bo one mają specjalne potrzeby edukacyjne, rehabilitacyjne i wymagają specjalnego potraktowania - uważa Lilianna Lechowicz.

Dziesięcioletni Marcin w przedszkolu nauczył się samodzielności i życia w grupie. W czerwcu kończy naukę. Będzie przebywał już tylko w domu, z mamą.

źródło: Obiektyw
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę