Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Lotnisko regionalne... może nieopodal Łomży?

Trzynaście różnych propozycji z całego województwa będą musieli zbadać specjaliści lokalizujący regionalny port lotniczy. Pierwsze efekty ich prac znane będą za kilka miesięcy. Konkretne ustalenia - za rok – pisze Gazeta Wyborcza. Wśród potencjalnych lokalizacji regionalnego lotniska jest także leżący nieopodal Łomży Czerwony Bór.

Jak podaje Gazeta Wyborcza w swym białostockim dodatku lada dzień urząd marszałkowski ogłosi przetargi na sporządzenie dwóch pierwszych opracowań niezbędnych do rozstrzygnięcia kwestii lokalizacji lotniska. Jednym z nich będzie jego koncepcja - wstępny projekt ustalający, co, gdzie, jak i kiedy wybudować, żeby powstał kompletny port lotniczy z drogą startową o długości 2450 metrów. Studium powinno zdefiniować nie tylko, gdzie powinny stanąć pasażerski terminal, czy drogi kołowania oraz płyta postojowa, ale również cała infrastruktura techniczna lotniska, łącznie np. z separatorami przy kanalizacji burzowej.
- Potem tę koncepcję będziemy dopasowywać do różnych propozycji umiejscowienia lotniska. Do dalszego etapu prac przejdą tylko te lokalizacje, w których nasza koncepcja się zmieści – zapowiada na łamach gazety marszałek województwa Jarosław Dworzański.
Przewiduje, że zakończenie tej części prac powinno zamknąć się w pięciu miesiącach. Specjalistów czeka więc nie lada zadanie. Projekt trzeba będzie wpasować w trzynaście różnych lokalizacji: cztery propozycje w okolicach Zwierek, trzy w gminie Juchnowiec, dwie w gminie Zawady,  Topolany, Krywlany. Do tego jeszcze Suwałki i leżący nieopodal Łomży Czerwony Bór.
Gazeta podaje, że lokalizacje, które przejdą przez projektowe sito, tj. takie, na których zmieści się zarys pasa, staną do finałowego konkursu, jakim będzie sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko przyszłej inwestycji. To dopiero ta obszerna analiza stanie się podstawą do definitywnego rozstrzygnięcia kwestii, gdzie w końcu zbudowane zostanie lotnisko.
By wykorzystać zarezerwowane na budowę lotniska unijne fundusze - w sumie ponad 300 mln zł - trzeba je wybudować najpóźniej do roku 2015.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę