Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Emeryt z Łomży kontra ZUS

O połowę wyższą emeryturę wywalczył w sądzie Ryszard Borowski z Łomży. Emeryt twierdzi, że musiał się z ZUS-em procesować, bo urzędniczka wprowadziła go w błąd. ZUS uważa, że mężczyzna sam jest sobie winien, bo nie znał przepisów.

Ryszard Borowski żyje za 1500 złotych miesięcznie, ale te pieniądze ma tylko dzięki swojemu uporowi. Siedem lat temu ZUS przyznał mu tysiąc złotych emerytury. – Poinformowano mnie, że ja przechodzę automatycznie ze świadczeń rentowych na emerytalne – mówi pan Ryszard.

Emeryt dopiero w gazecie wyczytał, że może domagać się przeliczenia emerytury i dostać wyższe świadczenie. Zaczął zbierać dokumenty poświadczające wysokość jego zarobków, kiedy jeszcze pracował. ZUS odprawiał go jednak z kwitkiem. Uznał jego racje dopiero po wyroku sądu.

Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Łomży. Sąd uznał, że ZUS nie popełnił błędu w naliczeniu emerytury, ale nakazał instytucji wyrównać niedopłatę za ostatnie trzy lata, bo tak nakazują przepisy o ubezpieczeniach społecznych. Reszta przepadła. – W uznaniu sądu okręgowego to, co obecnie zostało zasądzone panu Borowskiemu jest całością roszczeń, jakich mógł skutecznie dochodzić przed sądem – Janusz Wyszyński, prezes Sądu Okręgowego w Łomży.

Ale Ryszard Borowski nie składa broni. Wyliczył, że przez niekorzystne dla siebie decyzje ZUS-u stracił około 15 tysięcy złotych. Teraz chce je odzyskać. – Chyba to zrozumiałe, każdy walczy o swoje, o to, co się należy. Nie walczę o to, co mi się nie należało i nie należy dzisiaj – przyznaje pan Borowski.

Emeryt już złożył apelację. Zamierza swoich racji dochodzić w sądach wyższych instancji.

źródło: Obiektyw (Ewa Sznejder)
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę