Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Pozostałe wiadomości

BIP
Muzeum Północno-Mazowieckie sponsorowane jest przez Przedsiębiorstwo Ochrony "Purzeczko"
Łomża, ul. Nowa 3A

Archeologia

Zaczątek działu stanowiły eksponaty ocalałe z przedwojennej Stacji Badań Naukowych Dorzecza Środkowej Narwi. Zbiory powiększały się kolejno o zabytki pozyskiwane w drodze badań wykopaliskowych prowadzonych przez Muzeum m.in., w Nowogrodzie ( średniowieczne miasto), Nowogrodzie-Górkach (średniowieczne grodzisko stożkowate), Miastkowie (cmentarzysko ciałopalne z I w.p.n.e. -II w.n.e.); przekazy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (materiały z cmentarzyska kultury przeworskiej w Gródku) oraz liczne dary sympatyków Muzeum. Zabytki dokumentują przeszłość ziemi łomżyńskiej od schyłkowego paleolitu po czasy nowożytne. W zbiorach dominują przedmioty codziennego użytku -narzędzia, ceramika oraz używane okazjonalnie jak broń. Do unikalnych należą: wczesnoneolityczna kościana zawieszka-amulet z wyrytymi sylwetkami jelenia i łani oraz średniowieczny szklany kielich tzw. flet.

Autor zdjęć: Bolesław Deptuła

Załączniki

Grzegorz Gwizdon
cz, 29 lipca 2004 16:12
Data ostatniej edycji: nie, 11 stycznia 2015 03:06:32

 
Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży

18-400 Łomża
ul. Dworna 22
tel./fax. (086) 2166487, 2162816

 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę